XXI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK W JĘZYKU OBCYM

dominik117 grudnia 2021 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Języku Obcym.  Brali w nim udział uczniowie z zagłębiowskich szkół, którzy śpiewali kolędy i pastorałki w języku angielskim, niemieckim, francuskim i niderlandzkim.

Olimpiada Umiejętności Hotelarskich

10 grudnia 2021 zostało oficjalnie powołane konsorcjum Ho-Ga-Tur zrzeszające 17 szkół o profilu hotelarskim, gastronomicznym i turystycznym, w tym Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 jako jedyna ze szkół ponadpodstawowych w Zagłębiu Dąbrowskim. Zadaniem Konsorcjum jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na współdziałaniu w organizacji Olimpiady Umiejętności Hotelarskich, której pierwsza edycja odbędzie się w roku szkolnym 2022/2023. 

Światowy Dzień AIDS

aidsNa świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

Eliminacje Okręgowe do XXVI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

nasze uczestniczki 1W piątek 03.12.2021 odbyły się w Gliwicach eliminacje okręgowe do XXVI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. W eliminacjach brało udział 66 uczestników ze szkół gastronomicznych i liceów ogólnokształcących o profilu biologiczno-chemicznym.

Gastronomik gościł na antenie Telewizji Katowice

W piątek 26 listopada bieżącego roku uczniowie wraz z nauczycielem Technikum nr 3 wystąpili na antenie Telewizji Katowice  w programie "I po drzemie".

Gastronomik włącza się w akcję "Pomagamy Oli"

IMG 20211210 104247 HDRW ramach szkolnego wolontariatu uczniowie klasy III kcp i III gkc pod opieką p. Doroty Paszczeli upiekli i udekorowali pierniczki.  Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na operację Oli w Stanach Zjednoczonych. Zapraszamy wszystkich do pomocy w zebraniu tak dużej kwoty – 5 000 000 zł – nie bądźmy obojętni!

WARSZTATY KULINARNE „Kuchnie świata”

Uczniowie Gastronomika z klasy pierwszej TŻ oraz trzeciej TPŻ kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczą w warsztatach kulinarnych na temat Kuchni Świata, zorganizowanych przez Śląską Wyższą Szkołę Medyczną w Katowicach.