ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Jak co roku, uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno - Hotelarskiego i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 4 w dniach 29 i 30 listopada 2019 roku przyłączyli się do świątecznej zbiórki żywności w sklepach Biedronka organizowanej przez Stowarzyszenie "Pomagamy Sercem".

WARSZTATY KULINARNE ZE ŚLĄSKĄ WYŻSZĄ SZKOŁĄ MEDYCZNĄ W KATOWICACH

19 i 26 listopada 2019 r. uczniowie klasy II GŻ Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w projekcie z EFS „Wiedza, rozwój, zdrowie - warsztaty edukacyjne dla młodzieży – Trzecia Misja Uczelni”.

KONKURS

Zapraszamy wszystkich uczniów CKZiU do wzięcia udziału w „Konkursie na mem biblioteczny”.

Co zrobimy z naszą wolnością ? Uroczyste obchody Święta Niepodległości

12 listopada, na dziedzińcu szkoły przy ul. Wawel 1, odbyły się uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod tablicą upamiętniającą wymarsz I Kompanii Legionów Zagłębia Dąbrowskiego w 1914r. zebrali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, mieszkańcy Sosnowca oraz młodzież VII LO i uczniowie CKZiU w Sosnowcu.

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

28 listopada 2019r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii. Do konkursu przystąpili uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 4.

ZEBRANIA ERASMUS

Dnia 14 listopada ( czwartek) o godz 17.00 na ul. Grota Roweckiego 64 , nowe warsztaty gastronomiczne w sali do obsługi konsumenta, odbędzie się zebranie uczniów zakwalifikowanych do udziału w projektach "Nowe doświadczenie zawodowe- nowe możliwości" oraz "Mobilna szkoła" w ramach programu Erasmus+. Obecność uczniów wraz z rodzicami/opiekunami prawnymi OBOWIĄZKOWA

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .
Klauzula Informacyjna RODO Czytaj . . .