Udział w kulinarnym show ” 8 Smaków Europy” Każdy z uczestników musiał przekonać jurorów, że gotowanie to jego pasja. Wyłonieni w castingu uczestnicy w cotygodniowych zmaganiach zmierzali się z kuchnią kilkunastu europejskich państw.
Opiekun przygotowujący uczniów: Tomasz Wasyliszyn – nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych
IV Konkurs Fryzjerski Młodych Talentów „Young Stylist” organizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Rudzie Śląskiej. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: „Stylista - kreator ulicy” oraz „Ślubne fantazje - Piękna Panna Młoda”.Ocenie podlegała estetyka wykonania fryzury, zastosowane techniki, stylistyczna zgodność uczesania ze strojem i makijażem, oryginalność pomysłowość oraz ogólny wyraz artystyczny.
Opiekun: Renata Jadowska
Opiekun przygotowujący ucznia: Dorota Paszczela – nauczyciel przedmiotów zawodowych
Danie konkursowe: „ Roladka drobiowa nadziewana kaszą jaglaną z nutą dyni i borowika podana na musie z pieczonej pietruszki i selera”. Poziom zmagań był bardzo wysoki, a ocena jury niezwykle skrupulatna, bo też o miejscach w czołówce decydowały new-anse kulinarne. Ocenie podlegało nie tylko wykonanie dania, ale też wygląd, aranżacja talerza, smak i aromat.
Opiekunowie przygotowujący uczniów: Tomasz Wasyliszyn – nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych, Dariusz Mączka – nauczyciel przedmiotów zawodowych
Tematyką wiodącą II edycji konkursu była „Cielęcina i wieprzowina w roli głównej”.
Uczennice wykonały: cielęcinę zwijaną z warzywami i sosem malinowym oraz polędwiczkę wieprzową w pudrze grzybowym z puree z selera i buraka oraz karmelizowaną marchewką i sosem miodowym.
Opiekun przygotowujący uczennice: Stanisława Wróbel - nauczyciel przedmiotów zawodowych
Danie konkursowe: Polędwiczki wieprzowe z kawiorowym oczkiem w botwince z sosem z czarnej porzeczki podane z pure marchewkowym i z zielonego groszku, pieczonym jabłkiem i kalarepką.Musiało być twórczym przetworzeniem potrawy, a nie kopią gotowej receptury.
Opiekunowie przygotowujący uczniów: Stanisława Wróbel – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Tomasz Wasyliszyn – nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych
Grzegorz zajął miejsce w pierwszej piętnastce uczniów z terenu całego kraju - zarówno uczniów techników, jak i licealistów. Tytuł otwiera laureatowi drzwi do wielu uczelni w całym kraju, a jednocześnie umożliwia dalsze rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
Motywem przewodnim olimpiady było żywienie u progu i schyłku życia, a kluczowe zagadnienia obejmowały fizjologię rozwoju człowieka oraz zasady żywienia dzieci i osób starszych.
Opiekun przygotowujący ucznia: Stanisława Wróbel - nauczyciel przedmiotów zawodowych
Opiekun przygotowujący ucznia: Dorota Paszczela – nauczyciel przedmiotów zawodowych
I i VI miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży
I miejsce zajęła Natalia Idzior - uczennica kl. III Ta Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w CKZiU w Sosnowcu
VI miejsce zajęła Karolina Piórowska - uczennica kl. II Ta Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w CKZiU w Sosnowcu
Eliminacje Centralne
Zawody III stopnia odbyły się 18 marca 2021r. i wzięło w nich udział 189 uczniów z całej Polski.
Finalistami Olimpiady zostało 109 uczniów, w tym czworo z Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji w CKZIU w Sosnowcu:
Laureaci i Finaliści Olimpiady zwolnieni są z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wykazu olimpiad tematycznych i turniejów związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy).
III miejsce i 2 wyróżnienia w X Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru –
SIŁA JEDNEGO KOLORU
Pola Bocianowska uczennica klasy 3 Tag zdobyła III miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru „Siła jednego koloru” zorganizowanym przez Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie. Celem konkursu było zaprojektowanie i uszycie wybranego projektu haute couture.
Pola Bocianowska zdobyła również wyróżnienie Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Karolina Piórowska uczennica klasy 3 Tag zdobyła wyróżnienie firmy Ewiko.
Opiekun: Agnieszka Mańka-Goncerz
Opiekun: Anna Kowalska
Laureatka oraz finaliści W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży 2021/2022
Zawody III stopnia - centralne odbyły się 17. 03. 2022r. o godz. 10 .00 w formie zdalnej na platformie G- suite, były poprzedzone spotkaniami na Meet z Członkami komisji oraz reprezentującą Politechnikę Łódzką panią Prof. dr hab. inż. Katarzyna Grabowska - Dziekan Wydziału technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
W bieżącym roku w zawodach szkolnych wzięło udział 420 uczniów z 31 szkół,
w zawodach okręgowych wzięło udział .365 uczniów.
W zawodach centralnych udział wzięło 108 zakwalifikowanych uczniów z 28 szkół , w tym z naszej szkoły po części pisemnej i ustnej Laureatką na II miejscu w Polsce, z klasy III Tag Pola Bocianowską oraz Finaliści :z klasy III Tag Malwina Orzeł, Gabriela Jałocha i z klasy II Ta Julia Stępnik z . Technikum Nr 7 Projektowania i stylizacji Ubioru
Opiekun: Anna Fąfara – nauczyciel przedmiotów zawodowych
Tematyką wiodącą IV edycji konkursu była „Kasza w roli głównej”.
Uczennice wykonały: „Kaszę gryczaną z serem twarogowym w cieście pierogowym oraz filet z kurczaka w marynacie jamajskiej” oraz deser „Pastel de queso amigable”
Opiekun przygotowujący uczennice: Danuta Prorok - nauczyciel przedmiotów zawodowych
W konkursie uczestniczyło 21 uczniów ze szkół kształcących w branży fryzjerskiej z całego kraju. Młodzi adepci sztuki fryzjerskiej startowali w jednej konkurencji. Ich zadaniem było wykonanie w czasie 90 minut fryzury okazjonalno-pokazowej na modelce. Temat przewodni V edycji konkursu brzmiał „Gwiazdy na czerwonym dywanie”.
Opiekun: Renata Jadowska
Danie konkursowe: Filet z suma w ziołach na placuszkach jaglanych z szpinakiem i spaghetti marchewkowo – ogórkowym z sosem maślano – kawiorowym.
Opiekunowie przygotowujący uczniów: Stanisława Wróbel – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Tomasz Wasyliszyn – nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych
III miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie MISTRZOSTWA POLSKI W SZYCIU
Natalia Idzior uczennica klasy 4Ta zajęła III miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie MISTRZOSTWA POLSKI W SZYCIU, organizowanym przez Krakowskie Szkoły Artystyczne.
Zadaniem konkursowym było wykrojenie i uszycie sukienki własnego projektu w rozmiarze 36 lub 38 w wyznaczonym czasie.
Opiekun: Agnieszka Mańka-Goncerz
W etapie wojewódzkim XXIV Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik w Lublińcu zajęła III miejsce.
Tematem przewodnim Turnieju było hasło –„ Rzemiosło – nasza przyszłość”. Uczestnicy w pierwszym dniu w części praktycznej wykonali figurki z marcepanu, ciastka bankietowe i tort, natomiast drugiego dnia zmierzyli się z testem z zakresu cukiernictwa.
Opiekun przygotowujący ucznia: Dorota Paszczela – nauczyciel przedmiotów zawodowych
Tematem konkursu było wykorzystanie polskich warzyw gruntowych. W konkursie wzięło udział 6 drużyn z najlepszych szkół gastronomicznych w województwie śląskim. Uczniowie sosnowieckiego gastronomika przygotowali „Polędwiczkę wieprzową sous vide, z muślinowym oraz dyniowym puree z pietruszkowym chrustem, flambirowanymi burakami i karmelizowanymi marchewkami”
Opiekun przygotowujący uczniów: Karolina Malmon-Szot- nauczyciel przedmiotów zawodowych
W etapie wojewódzkim XXII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik zajęła III miejsce.
Tematem przewodnim Turnieju było hasło „Wrocław – europejska stolica kultury” Uczestnicy w pierwszym dniu w części praktycznej wykonali figurki z marcepanu, ciastka bankietowe i tort, natomiast drugiego dnia zmierzyli się z testem z zakresu cukiernictwa.
Opiekun przygotowujący ucznia: Dorota Paszczela –nauczyciel przedmiotów zawodowych
Zdjęcie autorstwa naszej uczennicy - stażystki projektu "Od stażysty do europejskiego specjalisty" zajęło najwyższą lokatę.
Platforma selfie+ to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programów: Erasmus+, PO WER, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, służące prezentowaniu działań projektowych realizowanych przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Opiekun: Magdalena Domska
Mieliśmy przyjemność gościć finalistów z dziesięciu miast południowej Polski: Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2ap technikum nr 1 Ekonomicznego – Natalia Jatkowska, która jest już finalistką i została zwolniona z etapów pisemnych dwóch kwalifikacji z wynikiem 100%.
Tematem konkursu były „ Potrawy z drobiem w roli głównej”. W turnieju wzięło 11 uczniów kształcących się w szkołach województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu reprezentował Kordian Jarmundowicz. Zdobył on 5 miejsce wykonując potrawę „ Gęś z orzechami pinii/yorkshire pudding/pieczony jarmuż/owoce żurawiny.
Opiekunowie przygotowujący ucznia: część teoretyczna - Danuta Prorok – nauczyciel przedmiotów zawodowych, część praktyczna -Tomasz Wasyliszyn – nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych