KSIĄŻKA TO: SEKRET – MĄDROŚĆ - PRZYGODA – WSPOMNIENIE - PODRÓŻ

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
TECHNIKUM NR 7 I BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA NR 9
W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W SOSNOWCU

Konkurs literacki „Fabulae de futuris” organizowany jest z okazji Roku Stanisława Lema

Rok 2021 Rokiem; Konstytucji 3 Maja, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza

Literacka Nagroda Nobla za 2020 rok

Amerykańska poetka Louise Glück dostała Literacką Nagrodę Nobla za 2020 rok. Wybór laureatki tej prestiżowej nagrody spotkał się z dużym zainteresowaniem międzynarodowej społeczności.
Noblistka uważana jest za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych artystek Ameryki. Jej twórczość charakteryzuje się niebywałą precyzją, Glück słynie z niezwykłej wrażliwości i wnikliwego spojrzenia na samotność, relacje rodzinne czy śmierć.
W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za "jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym".

Literacki Nobel 2019 dla Olgi Tokarczuk!

Olga Tokarczuk laureatką Nobla - ogłosił w czwartek Mats Malm, sekretarz przyznającej nagrodę Akademii Szwedzkiej. Polska pisarka oficjalnie została nagrodzona Noblem za 2018 r. Wyróżnienie dostała za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Drugim laureatem, za rok 2019, został Peter Handke za "wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia". 
Przybliżając sylwetkę Olgi Tokarczuk, członkowie Akademii podkreślali, że przełom przyniosła jej powieść "Prawiek i inne czasy", która "jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989r.".