Dzień Młodego Pracownika

IMG20230526101937

Kolejne wydarzenie w ramach obchodów jubileuszowych 10-lecia CKZiU za nami. Dzisiaj doradcy zawodowi przygotowali dla uczniów i absolwentów Dzień Młodego Pracownika. Młodzież uczestniczyła w Młodzieżowych Targach Pracy, podczas których oprócz spotkań z pracodawcami młodzi ludzie mogli poćwiczyć pierwsze rozmowy rekrutacyjne, dowiedzieć się jakie są ścieżki awansu oraz możliwości rozwoju, a także jak wygląda specyfika pracy w różnych obszarach. Ponadto uczniowie brali udział w grupowych zajęciach z doradztwa zawodowego - grach i ćwiczeniach z planowania i budowania zespołu, wzmacniania relacji w grupie oraz rozwoju kreatywności. Podczas wydarzenia odbywały się indywidualne rozmowy z doradcami zawodowymi  na temat planowania własnej kariery. Pośród wystawców na Młodzieżowych Targach Pracy byli przedstawiciele: Służby Więziennej, Straży Granicznej, Głównego Urzędu Statystycznego z Katowic,  Młodzieżowego Centrum Kariery Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Katowic czy Agencji Pośrednictwa Pracy. Organizatorem Dnia Młodego Pracownika było Studio Planowania Kariery AleStart! działające w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, natomiast współorganizatorem było Młodzieżowe Centrum Kariery Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP z Sosnowca. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem nie tylko wśród uczniów technikum i branżowej szkoły CKZiU, ale także odwiedzających szkołę ósmoklasistów. 

Dzień Młodego Pracownika

10lecie doradcy

Planowanie kariery na współczesnym rynku pracy

1

W piątek 12 maja br. Technikum nr 1 Ekonomiczne po raz kolejny odwiedzili doradcy zawodowi z Młodzieżowego Centrum Kariery Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP z Sosnowca. Doradca zawodowy CKZiU zorganizował zajęcia dla uczniów klasy trzeciej na kierunku technik weterynarii. Podczas lekcji rozmawialiśmy o współczesnym rynku pracy oraz o oczekiwaniach pracodawców i pracowników. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich planach na przyszłość, słuchali prelekcji na temat możliwości rozwoju zawodowego, podejmowania zatrudnienia i aktualnych ofert pracy, a także dyskutowali o kompetencjach społecznych i zawodowych. Dziękujemy za aktywne uczestnictwo i zapraszamy do udziału w Młodzieżowych Targach Pracy podczas Dnia Otwartego.

Logo SPK przeźroczyste

 

Zdrowo i z pomysłem zaplanujmy karierę zawodową – warsztaty dietetyczne dla maturzystów CKZiU

4

13 kwietnia br. naszych tegorocznych maturzystów odwiedził przedstawiciel szkoły wyższej Humanitas z Sosnowca, który zaprezentował ofertę edukacyjną studiów na rok akademicki 2023/2024.

Boskie Buenos - wycieczka zawodoznawcza uczniów kierunku technik przemysłu mody

15 maja br. młodzież z klasy 1ta wraz z doradcami zawodowymi wzięła udział w inauguracji 19. Sosnowieckich Dni Literatury Zagłębiowskiej Mediateki, która odbyła się pod budynkiem głównym Urzędu Miasta w Sosnowcu. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokaz mody „Boskie Buenos” – prezentacja prac zaprojektowanych przez naszych uczniów. Zaprezentowano 12 strojów, które inspirowane były twórczością Kory Jackowskiej, tym jak ubierała się na swoje koncerty, na scenę. Mamy nadzieję, że udało się pobudzić wyobraźnię u naszych pierwszoklasistów i już wkrótce sami zaskoczą nas ciekawą kolekcją.

pokaz buenos

Kompetencje przyszłości

Rynek pracy kompetencje

Życzenia wielkanocne 2023

Życzenia wielkanocne 2023

Targi edukacyjne 2023 w szkole podstawowej nr 17

15 maja br. doradcy zawodowi uczestniczyli w targach edukacyjnych zorganizowanych w szkole podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Podczas spotkania z uczniami oraz rodzicami zaprezentowano ofertę edukacyjną na rok szkolny 2023/2024. Nie zabrakło pytań o nowości oraz trendy na współczesnym rynku pracy. Doradcy zawodowi opowiedzieli o nowych kierunkach – techniku technologii szkła, techniku usług kelnerskich oraz o piekarzu, zwracając uwagę na ogromne zapotrzebowanie na te zawody. Przedstawiono zakres przedmiotów rozszerzonych, przedmiotów punktowanych podczas rekrutacji oraz możliwości rozwoju swoich pasji i zainteresowań w trakcie nauki. Dziękujemy Dyrekcji SP nr 17 za zaproszenie.

targi sp 17

 

Ciekawostki o zawodach - jak zostać policjantem

Policja, Samochód, Policjant, PojazdPolicja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Służba w Policji wymaga zaangażowania, odpowiedzialności, uczciwości i poczucia misji. Ważna jest chęć niesienia pomocy i empatia, ale też duża odporność psychiczna policjanta. Spotykamy się w niej z sytuacjami stresującymi i  zagrażającymi życiu lub zdrowiu. Jednak satysfakcja z realizowanych zadań rekompensuje minusy służby. Z pewnością jest to ciekawa praca, w której i Ty możesz znaleźć miejsce dla siebie.