IV Śląsko - Zagłębiowskiego Forum Edukacji Zawodowej

27 maja br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 64 odbyło IV Śląsko - Zagłębiowskiego Forum Edukacji Zawodowej „Gotuj się, przelicz i uszyj karierę”  pod honorowym patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Sosnowca oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. 

Forum to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, refleksji i praktycznych spostrzeżeń dotyczących edukacji zawodowej oraz rynku pracy i jego dynamicznego rozwoju. 

Trafny wybór zawodu ma przygotować młodych ludzi do odnalezienia się w profesjonalnej przestrzeni, jak i do poznania siebie, swoich zainteresowań zawodowych pod kątem przyszłej pracy. Podczas Forum poruszane były tematy związane z zawodami i kompetencjami przyszłości, perspektywami rozwoju CKZiU, nowymi możliwościami lokalnego i krajowego rynku pracy oraz możliwościami i zagrożeniami płynącymi z wdrażania AI-sztucznej inteligencji. 

W trakcie Forum najzdolniejszej młodzieży CKZiU zostały przyznane tytuły „ZAWODOWCA ROKU” . To zaszczytne miano od lat mobilizuje uczniów do większego zaangażowania i podnosi rangę kształcenia w danym zawodzie. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Śląska Kurator Oświaty-Aleksandra Dyla, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Sosnowca- Halina Sobańska oraz przedstawiciele firm fundujących nagrody: Alior Bank, ZUS o/Sosnowiec, EURO-INFO Podatki, BIO-NET, Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa, AS-Pol, klinika weterynaryjna Brynów grupa Edina, Aktin, Kati Studio, ASP Łódź, Inter Cars, Jumper, Biuro Podróży Abraksas, cukiernia Bolero oraz hotele: NOVOTEL, Szafranowy Dwór, Mercure, Vienna House.

Forum stało się doskonałą okazją do poszerzenia grona pracodawców CKZiU i podpisania umów partnerskich z : Alior Bankiem, Kliniką Weterynaryjną Brynów Grupa Edina, Sosnowieckim Egzotarium, firmami: Borniak- Dawid Szurlej oraz  Jumper Odzież Sportowa. 

Dla licznie przybyłej młodzieży przygotowano wiele atrakcji: wyspy edukacyjno-zawodowe, targi edukacyjne oraz giełdę ofert pracy.

Więcej informacji: https://ckziu.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2888:iv-slasko-zaglebiowskiego-forum-edukacji-zawodowej&catid=89j&Itemid=437

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Z radością informujemy, że Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Sosnowcu zostało zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do grupy szkół, które otrzymały dotację i przystąpiły do realizacji rządowego projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021–2025 – Priorytet 3.

W ramach dofinansowania na zakup nowości wydawniczych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 szkoła otrzymała 15000 zł.

Dzięki tym funduszom biblioteki szkolne CKZiU wzbogaciły się aż o 578 pozycji. Każdy czytelnik znajdzie na naszych półkach coś dla siebie:

bestsellery (w tym np. powieści obyczajowe, sensację, fantastykę, thrillery, kryminały, biografie, literaturę faktu), lektury szkolne, poradniki orazliteraturę popularnonaukową.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Główny cel programu – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych. Jednak, doceniając rolę szkoły i edukacji w kształtowaniu czytelników, beneficjentami tego programu – w ramach Priorytetu 3 – są również biblioteki szkolne. Zakup nowości wydawniczych do szkolnego księgozbioru ma sprzyjać zwiększeniu dostępu do książek i wzmocnić aktywność czytelniczą wśród naszych uczniów. W ramach realizacji programu uczniowie mogą także uczestniczyć w różnorodnych projektach edukacyjnych i wydarzeniach promujących czytelnictwo. Część inicjatyw została już zrealizowana ale niektóre jeszcze przed nami.

books 1617327 1280

TECHNIKUM NR 1 EKONOMICZNE DRUGIE W SOSNOWCU.

DRUGI RAZ Z RZĘDU SOSNOWIECKI EKONOMIK Z TYTUŁEM „BRĄZOWEJ SZKOŁY ” W RANKINGU PERSPEKTYW 

W zorganizowanym po raz 26 Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy 2024” Technikum nr 1 Ekonomiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu zajęło II miejsce wśród sosnowieckich techników, 42 miejsce w województwie śląskim i 349 miejsce w kraju i tym samym ma prawo do używania tytułu honorowego „BRĄZOWEJ SZKOŁY 2024”.

Ranking „Perspektyw” to profesjonalnie uporządkowana informacja, pochodząca wyłącznie ze sprawdzonych źródeł zewnętrznych. W rankingu wskazuje się 500 najlepszych techników w kraju, które spełniły wyśrubowane kryterium wejścia. Kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki egzaminów maturalnych oraz egzaminów zawodowych. 

Wyniki tegorocznego rankingu  potwierdzają wysoki poziomu kształcenia ogólnego i zawodowego w  Technikum nr 1 Ekonomicznym w CKZiU w Sosnowcu. 

Dzień Edukacji Narodowej

 

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek nauka wydaje się kluczem do przetrwania. Zarówno dla naszej planety, jak i nas samych jako narodu oraz naszego dobrobytu i bezpieczeństwa. Nadszedł czas, byśmy naukę zaczęli traktować jako jedną z najważniejszych dziedzin życia”. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama

Dnia 12 października 2023 roku w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ul. Wawel 2 odbyły się uroczystości związane z miejskimi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku świętowaliśmy 250. rocznicę utworzenia przez króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Była ona pierwszą w Polsce i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty. 

Jak co roku, w czasie gali zostały wręczone nagrody, które otrzymali również nauczyciele naszej szkoły. Szczególnym odznaczeniem Medalem Senatu RP uhonorowano Dyrektor CKZiU Elżbietę Czernik. Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty wyróżniono Panią Annę Kowalską. Nagrody Prezydenta Miasta otrzymały Pani Ilona Lipka, Pani Małgorzata Badura i Pani Katarzyna Olszak. Medale Komisji Edukacji Narodowej trafiły do Pani Jolanty Łebek i Pani Anny Fąfary.

Tegoroczną miejską galę przygotowali nauczyciele i uczniowie naszej szkoły – CKZiU. Obchody uświetniły dwa pokazy mody: pierwszy z udziałem nauczycieli CKZiU prezentował modę na przestrzeni lat, natomiast drugi to przedstawiał stroje inspirowane Krajem Kwitnącej Wiśni zaprojektowane przez uczennice i uczniów Technikum nr 7. Kolejnymi atrakcjami były pokazy iluzjonistyczne oraz występy wokalne w wykonaniu Dominika Kokoszki, ucznia Technikum nr 3. Na zaproszonych gości czekała słodka niespodzianka przygotowana przez uczniów Gastronomika. Przybyli goście mieli też okazję obejrzeć wykonaną na tę uroczystość wystawę fotograficzną uczniów Centrum kształcących się w zawodzie technik fotografii i multimediów.

 

 

Firma As-Pol w otoczeniu pracodawców CKZiU

2 stycznia 2024 roku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 64 podpisało umowę partnerską z producentem zdrowej karmy mięsnej dla psów, firmą As-Pol Sp. z o.o. Sp. K. z Jaworzna. Współpraca została podpisana na rzecz podniesienia jakości i atrakcyjności kształcenia praktycznego uczniów kształcących się w Technikum nr 1 Ekonomicznym w zawodzie technik weterynarii. 

Firma As-Pol będzie wspierać Centrum w realizacji procesu dydaktycznego poprzez organizację praktyk i staży zawodowych, dzięki czemu uczniowie CKZiU nabędą dodatkowe umiejętności oraz poszerzą swoje kompetencje zawodowe.

Podpisanie umowy partnerskiej wzmocni relacje ze środowiskiem pracy oraz wpłynie  
na budowanie otoczenia pracodawców Centrum.

IMG 8772

Plebiscyt Edukacyjny 2023

Miło nam poinformować o sukcesie Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 - Pani  Elżbiety Czernik, która  zajęła 6 miejsce w wojewódzkim etapie „Plebiscytu Edukacyjnego 2023” w kategorii „Dyrektor Szkoły”.  Celem plebiscytu jest nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych, kreatywnych i lubianych dyrektorów placówek oświatowych, którzy na co dzień są nie tylko organizatorami, przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. Plebiscyt został zorganizowany przez Polska Press Sp. z o.o. na łamach „Dziennika Zachodniego”. Jak podkreślają organizatorzy akcja jest płaszczyzną dla relacji między pracownikami oświaty i osobami, które z niej korzystają. Nominacje zgłaszane przez czytelników są wyrazem wdzięczności i sympatii dla uczestników plebiscytu. 

Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

12 października 2023 roku, podczas obchodów miejskiego święta Komisji Edukacji Narodowej w Sosnowcu, dyrektor CKZiU przy ul. Grota Roweckiego 64 Pani mgr inż. Elżbieta Czernik  została uhonorowana medalem przyznawanym przez Senat RP za innowacyjność, kreatywność i  odwagę we wdrażaniu nowatorskich pomysłów. 

To wyjątkowe wyróżnienie w imieniu Senatu wręczyła Pani Joanna Sekuła – Senator RP. 

Jest to wyraz uznania i nobilitacji dla Pani dyrektor oraz docenienia Jej prekursorskich działań w edukacji.

medal1

Egzotarium w otoczeniu pracodawców CKZiU

 

17 stycznia 2024 roku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota Roweckiego 64 podpisało umowę partnerską z  Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu, ul. Piłsudskiego 116  znajdującym się w strukturze Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej Sp. z o. o.. Współpraca została podpisana na rzecz podniesienia jakości i atrakcyjności kształcenia praktycznego uczniów kształcących się w CKZiU. 

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie wspierać Centrum w realizacji procesu dydaktycznego poprzez organizację praktyk i staży zawodowych, dzięki czemu uczniowie CKZiU nabędą dodatkowe umiejętności oraz  poszerzą swoje kompetencje zawodowe.

 Podpisanie umowy partnerskiej wzmocni relacje ze środowiskiem pracy oraz wpłynie  na budowanie otoczenia pracodawców Centrum.

Nominacje

W tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego Dziennika Zachodniego,nominację w kategori Nauczyciel Roku otrzymały: Elżbieta Czernik- dyrektor CKZIU , Karolina Będkowska - nauczyciel języka angielskiego oraz Dorota Paszczela- nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych, Edyta Cyganek, Karolina Malmon Szot i Marta Targońska natomiast CKZiU zostało nominowane w kategori Szkoła Roku 2023

 

Zbiórka

13 października uroczyście zamknęliśmy zbiórkę rzeczy oraz pieniędzy dla rodziny naszego ucznia. Rodziny dramatycznie poszkodowanej w pożarze mieszkania. 
1477,20 zł zgromadzone podczas kiermaszu szkolnego, zorganizowanego w CKZiU przez młodzież i nauczycieli, pod patronatem dyrekcji, przekazano mamie Jakuba.
Rodzina po trudnych dniach spędzonych w ośrodku kryzysowym zaczyna nowy etap życia w wynajętym mieszkaniu, licząc na pomoc włodarzy miasta, by wreszcie zamieszkać we własnym.
Życzymy im samych dobrych dni
Społeczność CKZiU