Zmiana Regulaminu Olimpiady 2020

Technik technologii żywności

technik zywnosciTechnik technologii żywności to zawód, dzięki któremu zdobędziesz szczegółowe informacje  na temat żywności oraz sposobu jej wytwarzania.

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie cukiernik lub piekarz  możesz kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia na kierunku technik technologii żywności. W BS II stopnia jest realizowana druga kwalifikacja wyodrębniona w tym  zawodzie:
SPC.07. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych. Równocześnie z kształceniem zawodowym realizowane jest kształcenie ogólne przygotowujące  do zdania egzaminu maturalnego.

Podstawowym zadaniem technologia żywności jest ocena jakościowa dostarczonych mu surowców, a następnie wykorzystanie ich w taki sposób, by mogły zostać przetworzone. Pracuje on więc nad tym, by nietrwały surowiec, mógł stać się produktem bądź półproduktem o długim terminie przydatności do spożycia. Dba też o właściwą jakość wyrobów, a także o to, by zgadzała się w nich zawartość określonych przez producenta składników. 

Absolwent BS II stopnia podczas nauki zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych odpowiadających potrzebom rynku pracy:

  1. wytwarzania produktów spożywczych, 
  2. organizowania przebiegu procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym, 
  3. nadzorowania przebiegu procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym.

Na kierunku Technik technologii żywności zapoznasz się z tajnikami produkcji artykułów spożywczych, dowiesz się również jak planować, organizować oraz nadzorować proces ich wytwarzania. Zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu właściwej oceny jakościowej wyrobów, sporządzania nowych receptur oraz modyfikowania już istniejących. Dowiesz się jak opracowywać odpowiednie normy i procedury dotyczące wprowadzania poszczególnych produktów na rynek, a także jak tworzyć dokumentacje, dzięki której dany produkt będzie można eksportować do innych krajów. Jako przyszły technik, posiądziesz też wiedzę z zakresu właściwej eksploatacji oraz konserwacji nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji żywności.

Technik technologii żywności może podejmować pracę m.in. jako technolog żywności, laborant w:

  • w laboratoriach przemysłu spożywczego,
  • zakłady przemysłu cukierniczego, piekarskiego
  • na stanowiskach pracy związanych z analizą i produkcją żywności,
  • w zakładach gastronomicznych,
  • w przedsiębiorstwach zajmującym się przetwórstwem, produkcją lub dystrybucją produktów spożywczych,
  • prowadzić własną działalność gospodarczą

Miejsca pracy:

  • zakłady przemysłu cukierniczego, piekarskiego
  • cukiernie, piekarnie
  • zakłady przetwórstwa spożywczego
  • przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją spożywczą
  • pracownie analityczne

GDZIE MOŻESZ KONTYNUOWAĆ NAUKĘ,  STUDIA

Absolwent może kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich na kierunkach: technologia żywności i żywienie człowieka, dietetyka, ocena i analiza żywności lub kierunkach pokrewnych.

Technik żywienia i usług gastronomicznych

zywenie
Technik żywienia i usług gastronomicznych jest bardzo atrakcyjnym zawodem na rynku pracy.  W ostatnich latach ciągle wzrasta liczba punktów gastronomicznych, w których jest zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę.  To zawód dla osób chcących realizować swoje pasje kulinarne.

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie kucharz, możesz kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. W BS II stopnia jest realizowana druga kwalifikacja wyodrębniona w tym  zawodzie: HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych. Równocześnie z kształceniem zawodowym realizowane jest kształcenie ogólne przygotowujące  do zdania egzaminu maturalnego.

Absolwent BS II stopnia podczas nauki zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych odpowiadających potrzebom  rynku pracy:

  • oceniania jakości żywności, 
  • planowania żywienia z uwzględnieniem alternatywnego sposobu żywienia, 
  • organizowania żywienia w produkcji gastronomicznej, 
  • wykonywania usług gastronomicznych, 
  • ekspedycji potraw i napojów.

Nauczysz  się organizowania i prowadzenia usług  gastronomicznych, układać diety, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Zdobędziesz umiejętności aktywnego zachowania na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pisania biznesplanu.

MIEJSCA PRACY:

– restauracje,
− hotele,
– domy wczasowe,
– bary,
– kawiarnie,
– sanatoria,
– instytucje zajmujące się obrotem żywnością,
– stacje sanitarno-epidemiologiczne,
– szpitale,
– instytucje zajmujące się upowszechnianiem wiedzy o żywieniu i żywności.

GDZIE MOŻESZ KONTYNUOWAĆ NAUKĘ,  STUDIA 

Absolwent może kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich na kierunkach: technologia żywności i żywienie człowieka, dietetyka, ocena i analiza żywności lub kierunkach pokrewnych.

Technik przemysłu mody

image001Technik przemysłu mody to niezwykle atrakcyjny zawód, dla wszystkich  interesujących się modą i projektowaniem. Na rynku pracy poszukuje się wielu specjalistów z tej dziedziny. Przyswojona wiedza i umiejętności stanowią świetną podstawę do  pracy na stanowisku konstruktora,  technologa wykorzystującego w pracy systemy komputerowe w branży odzieżowej, meblarskiej, samochodowej  oraz kontynuowania kształcenia w zawodzie projektant mody, stylista. 
Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie  krawiec,  możesz kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia na kierunku technik przemysłu mody. 


W BS II stopnia jest realizowana druga kwalifikacja wyodrębniona w tym  zawodzie:  MOD.11. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych. Równocześnie z kształceniem zawodowym realizowane jest kształcenie ogólne przygotowujące do zdania egzaminu maturalnego.

W branży modowej stale rośnie zapotrzebowanie na pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Praca w modzie wiąże się z wykonywaniem różnych zadań, pracownicy działu projektowego, mogą analizować trendy w odzieży, butach i akcesoriach. Mogą wybrać różne koncepcje projektowe, wykorzystując przy tym dedykowane programy komputerowe. Pracownicy zajmujący się marketingiem mody współpracują z detalistami. Osoby zajmujące się projektowaniem wizualnym mogą tworzyć rozkładówki zdjęć do magazynów o modzie i gazet. Pracę w branży modowej w różnych organizacjach zajmujących się modą. Możesz pracować dla producentów odzieży, obuwia lub akcesoriów, a także dla firm projektowych, hurtowni, teatrów, czy w wydawnictwach modowych.

Absolwent BS II stopnia podczas nauki zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych odpowiadających potrzebom rynku pracy:

  1. organizowania i kontrolowania procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych;
  2. prowadzenia działań związanych z marketingiem mody.

Na kierunku technik przemysłu mody nauczysz się oceniać jakość gotowych wyrobów odzieżowych, planować procesy i nadzorować etapy wytwarzania wyrobów odzieżowych, prowadzić dokumentację związaną z wytwarzaniem i przechowywaniem wyrobów odzieżowych, W trakcie nauki zdobędziesz umiejętności związane z kontraktacją, sprzedażą i dystrybucją wyrobów odzieżowych, podejmowaniem działań z zakresu marketingu mody, rozpoznawaniem potrzeb grup docelowych klientów, promocją i dystrybucją kolekcji wyrobów odzieżowych organizowaniem pokazów mody, udzielaniem porad w zakresie stylizacji ubioru.

Gdzie znajdziesz pracę:

  • Stylista odzieży
  • Projektant i krawiec
  • Projektant tkanin
  • Specjalista ds. Public Relations
  • Dziennikarz mody
  • Kupiec mody
  • Ilustrator mody
  • Koordynator ślubny
  • Manager zakładu odzieżowego
  • Własny studio stylizacji, pracownie krawiecką lub showroom
  • Przedstawiciel handlowy
  • Organizator pokazów mody
  • Sesje zdjęciowe, kampanie reklamowe, targi, wydarzenia i eventy
  • Praca na planie filmowym i TV

GDZIE MOŻESZ KONTYNUOWAĆ NAUKĘ,  STUDIA:

  • Wyższe szkoły projektowania ubioru, tkaniny, wzornictwa, kostiumografii
  • Marketing mody
  • Zarządzanie marka modową
  • Prawo i zarządzanie w sektorze mody
  • E-commerce
  • Studia pedagogiczne

Technik usług fryzjerskich

fryzjerFryzjerstwo to zawód stale zmieniający się, twórczy, dynamiczny i poszukujący nowych rozwiązań.  Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie  fryzjer, może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia na kierunku technik usług fryzjerskich. W BS II stopnia jest realizowana druga kwalifikacja wyodrębniona w tym  zawodzie:FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur: Równocześnie z kształceniem zawodowym realizowane jest kształcenie ogólne przygotowujące  do zdania egzaminu maturalnego.

W branży fryzjerskiej stale rośnie zapotrzebowanie na pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Wykwalifikowany fryzjer 
z doświadczeniem nie będzie miał problemu z odnalezieniem się na rynku pracy. Poszukiwani są ambitni fryzjerzy z wizją, pasją ,stawiający na swój rozwój zawodowy. Znajomość technik, technologii fryzjerskiej i trendów to podstawa do rozwijania kreatywnego podejścia do oczekiwań klienta.  Szkoła zapewnia staranne przygotowanie do tych oczekiwań. Dzięki kadrze nauczycielskiej oraz pracowniom zawodowym, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt i rządzenia jest rozwijane  innowacyjne podejście do zmieniających  się oczekiwań rynku pracy w branży fryzjerskiej. 

Absolwent BS II stopnia podczas nauki zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych odpowiadających potrzebom rynku pracy:

  1.  projektowania fryzur
  2. dokumentowania fryzur, 
  3. wykonywania fryzur na podstawie projektów.

Na kierunku technik usług fryzjerskich będziesz projektował i wykonywał  fryzury damskie i męskie w tym  fryzury konkursowe i fantazyjne  z  zastosowaniem różnych technik  Poznasz  podstawy barberstwa, przygotujesz swoje portfolio, nauczysz się prowadzić rozmowy konsultacyjne z klientem oraz  organizować i zarządzać pracą zespołu w salonie fryzjerskim. Nauczysz się analizować wygląd klienta, dobierać odpowiednią fryzurę oraz zestawienie kolorów w poszczególnych elementach fryzury. Będziesz potrafił określić proporcje sylwetki i zaprojektować fryzurę równoważącą niepożądane defekty oraz dobrać odpowiednie dodatki. Poznasz różne techniki rysowania , skalowania oraz sposób prezentacji fryzur z wykorzystaniem technik multimedialnych. Nauczysz się czytać i wykonywać rysunki instruktażowe i technologiczne fryzur co jest podstawą do pracy jako edukator i szkoleniowiec w branży fryzjerskiej. 

Gdzie znajdziesz pracę :

  • Renomowane salony fryzjerskie, 
  • Sesje zdjęciowe, kampanie reklamowe, targi, wydarzenia i eventy,
  • Praca na planie filmowym i tv
  • Stylista fryzur, 
  • Specjalista ds. trychologii we fryzjerstwie,
  • Barber
  • Wizaż i charakteryzacja (np. w teatrze)
  • Menadżer salonu lub akademii fryzjerskiej
  • Trener – szkoleniowiec fryzjerstwa
  • Własny salon fryzjerski
  • Przedstawiciel handlowy

GDZIE MOŻESZ KONTYNUOWAĆ NAUKĘ,  STUDIA:

  • podyplomowe studia fryzjerskie
  • studia pedagogiczne
  • akademia sztuk pięknych
  • wyższa szkoła artystyczna – charakteryzacja
  • marketing
  • kosmetologia

Technik fotografii i multimediów

fotoFotografia  i multimedia są wykorzystywane niemal we wszystkich obszarach działalności człowieka. Postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj odchodzi się od rejestracji materiałów w postaci analogowej na rzecz rejestracji cyfrowej.  Powszechna dostępność, sprzętu elektronicznego do rejestracji materiałów cyfrowych, przyczyniła się do rozwoju sektora usług związanych z przetwarzaniem danych i ich prezentacji w formie folderów, fotoksiążek, oraz filmów, jak i publikacji w Internecie.  Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie  fotograf,  możesz kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia na kierunku Technik fotografii i multimediów. W BS II stopnia jest realizowana druga kwalifikacja wyodrębniona w tym  zawodzie: AUD.05. Realizacja projektów graficznych i multimedialnych. Równocześnie z kształceniem zawodowym realizowane jest kształcenie ogólne przygotowujące  do zdania egzaminu maturalnego.

Kształcenie w zawodzie technik fotografii i multimediów  jest szerokoprofilowe,  przygotowuje specjalistów  w dziedzinie związanej z multimediami, które wykorzystują rożne formy informacji i różne formy jej przekazu, od fotografii, poprzez dźwięk, film i animacje, a także publikacje  internetowe. Daje to przyszłym absolwentom realne szanse na zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej i innych.

Absolwent BS II stopnia podczas nauki zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych odpowiadających potrzebom rynku pracy:

  1. przygotowania materiałów cyfrowych do wykonywania projektów graficznych, 
  2. wykonywania i publikowania projektów multimedialnych.

Uczęszczając na ten kierunek będziesz miał możliwość: zrozumieć techniczne aspekty dotyczące szeroko pojętej fotografii analogowej jak i cyfrowej, poznać praktyczne zagadnienia związane z pracą w studio fotograficznym i plenerze, nauczyć się metod korekty zdjęć i montażu fotograficznego, opanować obsługę sprzętu fotograficznego i filmowego oraz poznać jego budowę i zasady funkcjonowania. W nowoczesnych pracowniach komputerowych nauczysz się Przygotowywania materiałów cyfrowych do wykonania projektów graficznych i multimedialnych cyfrowej obróbki zdjęć, projektowania grafiki, animacji, montażu filmowego. Nauczysz się też, organizować i zarządzać pracą zespołu

Gdzie znajdziesz pracę :

  • Własna działalność gospodarcza
  • Sesje zdjęciowe, kampanie reklamowe, targi, wydarzenia i eventy,
  • Praca na planie filmowym i tv oraz w sieci,
  • Fotograf,operator, oświetleniowiec, montażysta filmowy,
  • Przedstawiciel handlowy firm i sklepów fotograficznych,

GDZIE MOŻESZ KONTYNUOWAĆ NAUKĘ,  STUDIA:

  • szkoły filmowe,
  • studia podyplomowe
  • akademia sztuk pięknych
  • szkoły artystyczne