Technik Usług Kosmetycznych

ckziu pokaz 008

O Zawodzie

Ładny, zdrowy wygląd to podstawa dobrego samopoczucia, a w XXI wieku wizytówka i pierwszy krok do sukcesu każdego człowieka. Dbanie o siebie to już nie luksus, a podstawowa czynność, dlatego zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne stale rośnie. Branża BEAUTY to jedna z obecnie najprężniej działających w Polsce, a także za granicą, zwłaszcza w Europie Zachodniej, dająca szerokie perspektywy zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego. Kosmetyczka jest osobą zajmującą się pielęgnacją i ozdabianiem ludzkiego ciała, a w szczególności twarzy. Zasięg świadczonych przez nią usług rozrósł się wielokrotnie w związku z postępem technologicznym w tej branży. Dziś zabiegi wykonywane w zakładach kosmetycznych to nie tylko manicure, pedicure, piercing, depilacja czy wizaż, ale też świadczenia związane z fizjoterapią i kosmetologią. Technik usług kosmetycznych wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, stóp i ciała; przygotowuje klienta do zabiegów zgodnie z postawioną diagnozą; dobiera i stosuje właściwe preparaty kosmetyczne, dobiera metody i techniki wykonywania określonych zabiegów; dobiera aparaturę, narzędzia i przybory do wykonywania określonych zabiegów pielęgnacyjnych oraz określa działanie czynników fizykalny na organizm człowieka.

Kosmetyczka wymaga specjalistycznego wykształcenia, które można zdobyć w szkole policealnej. Dodatkowe umiejętności można zdobyć na licznych kursach i szkoleniach organizowanych zarówno przez szkoły jak i producentów kosmetyków oraz urządzeń używanych w salonach piękności.

UMIEJĘTNOŚCI

wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej twarzy i ciała w tym: manicure i pedicure, pielęgnowanie oprawy oczu z uwzględnieniem farbowania brwi i rzęs oraz depilacji brwi, pielęgnowanie włosów stosownie do ich rodzaju, w tym wykonywanie masażu głowy, pielęgnowanie dekoltu, pielęgnowanie cery z uwzględnieniem oczyszczania higienicznego i leczniczego oraz nakładanie i zmywanie nakładanych na skórę preparatów (maski, kremy), pielęgnowanie całego ciała z uwzględnieniem masażu ogólnego i częściowego; wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej, makijażu dziennego, wieczorowego, fantazyjnego i charakteryzacji, usuwanie zbędnego owłosienia, zdobienie paznokci; wykonywanie zabiegów kosmetyki leczniczej: z zakresu światło-lecznictwa, hydroterapii, elektrolecznictwa, fizykoterapii z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań zdrowotnych.

PERSPEKTYWY ROZWOJU

Studia wyższe na kierunkach: kosmetologia, fizjoterapia, rehabilitacja, zdrowie publiczne, psychologia oraz pokrewne i inne wybrane kierunki.

ckziu pokaz 032PERSPEKTYWY PRACY

produkt manager dla koncernu kosmetycznego, dermokonsultantka w aptekach i drogeriach, salony kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej, możliwość wykonywania mobilnej działalności w domach klientek, możliwość wykonywania niszowego zawodu podologa, studio wizażu – make-up artist, gabinety Wellness & SPA.