VIII Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne’2024”

W czwartek 21 marca 2024 r. o godz. 10:00 w Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim i Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 Gastronomicznej w Sosnowcu odbył się VIII Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne’2024”. Tematyką wiodącą tej edycji konkursu było „Jajo w roli głównej”.

Do rywalizacji w konkursie przystąpiło osiem dwuosobowych zespołów z różnych szkół gastronomicznych województwa śląskiego. Gościliśmy szkoły z: Cieszyna, Tychów, Świętochłowic, Ornontowic, Mysłowic, Żarek, Zawiercia i Sosnowca. Każdy zespół miał za zadanie przygotować po 3 porcje dania zasadniczego i deseru z wykorzystaniem jaj. 

    Uczestnicy o godz. 10:10 ruszyli ochoczo do pracy, a wszystkim ich poczynaniom przyglądało się profesjonalne jury składające się z szefów kuchni renomowanych restauracji  w województwie śląskim w składzie: przewodniczący Paweł Śmiglewicz – szef kuchni restauracji „Szafranowy Dwór” w Czeladzi, Mateusz Skóra szef kuchni restauracji w Hotelu „Novotel” w Katowicach,  Damian Twarduś – szef kuchni Bistro „U Mocnych”  w Kluczach, Artur Kuliński - szef kuchni i nauczyciel CKZiU w Sosnowcu.

Po dwóch godzinach kuchennych zmagań uczniów jury przystąpiło do degustacji i oceny wykonanych dań głównych i deserów. Jury pochwaliło pracę zespołów i było pod wrażeniem pomysłów wszystkich uczestników na potrawy z jaj.  Po obradach, jury podjęło decyzję o wyłonieniu zwycięzców:

- I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu w składzie: Julia Wydra i Agnieszka Szlachta wykonując: „Ravioli z płynnym żółtkiem, szpinakiem i ricottą, sos holenderski i szparagi” oraz  „Zabaglione z ciastem cygaretkowym i owocami”;

- II miejsce uzyskała drużyna z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach w składzie: Zuzanna Błażyca i Zofia Nycz wykonując: „Raviolo z suszonymi pomidorami i espumą ze szparagów” oraz „Creme brulee z czarnym bzem”;

- III miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie w składzie: Adrian Czapla i Jakub Holisz sporządzając: „Jajo po szkocku z sosem holenderskim i brokułem bimi” oraz „Fondant czekoladowy z sosem angielskim”;

- Wyróżnienie dla zespołu z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach w składzie Katarzyna Matej i Wiktoria Utzig,  który przygotował: „Quich-Lorraine” oraz „Mus czekoladowy – Capuccino”.

            Uroczystego wręczenia dyplomów, pucharów oraz nagród rzeczowych dokonała pani Elżbieta Czernik Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Nagrody w tegorocznej edycji konkursu ufundowali: pan Dobromir Boiadjiev – przedstawiciel            i wyłączny dystrybutor wody alkalicznej „Gorna Bania”, pan Marek Mocny – właściciel Bistro „U Mocnych” w Kluczach, pani Zuzanna Łukaszewska – dyrektor Hotelu „Szafran” w Czeladzi, Dyrektor CKZiU i Prezydent Miasta Sosnowiec.

Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom, a także przybyłym gościom, jurorom i zapraszamy za rok.

Zdjęcia wykonali: Konstanty Ślęzak i Konrad Słomczyński