GALA ROZDANIA NAGRÓD W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM „EKO-LIST DO POSTACI MITOLOGICZNEJ”

15.03.2024r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbyła się gala, podczas której ogłoszono wyniki w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Eko-list do postaci mitologicznej”.

Na uroczystość wręczenia nagród do naszej szkoły przybyło wielu gości – laureatów konkursu wraz z nauczycielami – opiekunami, a także rodzicami oraz przedstawiciele instytucji patronujących tę uroczystość. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili m.in. Senator RP Joanna Sekuła, Poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, Naczelnik Wydziału Edukacji Katarzyna Wanic. Galę poprowadziły: Justyna Kalamarz, Marzena Forma i Marta Piotrowska – nauczycielki w Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru. 
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Sosnowca Pana Arkadiusza Chęcińskiego, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Panią Mirosławę Kolwas-Soczyńską, Akademię „Humanitas” w Sosnowcu, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu oraz patronatem medialnym przez Telewizję TVS Katowice, „Kurier Miejski” Czasopismo samorządowe Sosnowca.  W II edycji konkursu wzięło udział 90 uczniów z 47 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego (Będzina, Bytomia, Chełmna Śląskiego, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Góry Siewierskiej, Jaworzna, Jaworza, Katowic, Libidzy, Łaz, Mikołowa, Mysłowic, Opatowa, Piekar Śląskich, Pszowa, Tarnowskich Gór, Skoczowa, Sosnowca, Świętochłowic, Wodzisławia Śląskiego, Zawiercia, Zabrza, Żor). Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu do organizatora listu do bohatera literackiego – postaci mitologicznej o tematyce ekologicznej, motywującego do pozytywnych zmian jakie mogą być włączone do życia codziennego (wspieranie przyrody, eko-szkoła, eko-oszczędzanie, eko-nawyki w codziennym życiu).  
Uczestnicy gali mieli możliwość zapoznania się z różnymi działaniami proekologicznymi podczas wystąpienia pt. „Każdy z nas może zostać eko-bohaterem” Aliny Gbyl – Zastępcy Dyrektora Biblioteki i Oficyny Wydawniczej „Humanitas”. W czasie programu artystycznego w miłej atmosferze uczniowie naszej szkoły (Roksana Polańska, Alicja Dąbrowska, Konrad Słomczyński) zaprezentowali swoje talenty – recytowali poezję oraz wzruszali zebranych pięknie wykonanymi utworami muzycznymi. Nagrody książkowe, dyplomy i pamiątkowe wyróżnienia wręczyli Wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Edyta Cyganek oraz Wicedyrektor Technikum nr 7 Rafał Sęk. 
Poniżej przedstawiamy listę laureatów.

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce

 • Piotr Łyczba, Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddz. Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej, opiekun: Aneta Mazur

II miejsce

 • Laura Górnioczek, Szkoła Podstawowa nr 10 im. J. Kukuczki w Mikołowie, opiekun: Justyna Jakubaszek
 • Miłosz Ratajczak, Szkoła Podstawowa nr 48 im. J. Ligonia w Katowicach, opiekun: Halina Żebrowska

III miejsce

 • Amelia Pietraszewska, Szkoła Podstawowa nr 6 im  M. Konopnickiej w Będzinie,  opiekun: Małgorzata Chojnacka
 • Dominik Świerk, Szkoła Podstawowa nr 40 w Sosnowcu, opiekun: Monika Szkliniarz

Wyróżnienie

 • Izabela Tomaszewska, Szkoła Podstawowa nr 9 w Tarnowskich Górach, opiekun: Agnieszka Boroń-Żyrek 
 • Szymon Pośpiech, Szkoła Podstawowa im  M. Konopnickiej w Opatowie, opiekun: Maria Napieraj 
 • Natalia Trela, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaworznie, opiekun: Agata Myrlak 

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce

 • Hanna Szrek, V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, opiekun: Agata Benduska

II miejsce

 • Magdalena Jancarczyk, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie, opiekun: Celina Podżorna
 • Milena Kania, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku, opiekun: Izabela Łuc 

III miejsce

 • Milena Wójcik, Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej, opiekun: Agnieszka Gajda 
 • Emilia Czerwiec, Technikum nr 7 w Sosnowcu, opiekun: Marzena Forma

Wyróżnienie

 • Zuzanna Dudek, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu, opiekun: Bożena Kowalik
 • Daniel Dors, Zespół Szkół im. gen. Józefa Bema w Zawierciu, opiekun: Monika Chłosta
 • Elżbieta Sachaj, Technikum nr 7 w Sosnowcu, opiekun: Justyna Kalamarz

Wszystkim laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie serdecznie gratulujemy!