Wycieczka klasy 1 TH z ramach zajęć z hotelarstwa

20221024 100315 CopyW dniu 24 października klasa 1TH w ramach zajęć z hotelarstwa, dotyczących turystyki przemysłowej, zwiedziła zabytkowe osiedle w Katowicach - Nikiszowiec oraz obejrzała „Multisensoryczną wystawę VAN GOGHA”, która po ogromnym sukcesie w miastach na całym świecie, takich jak: Los Angeles, Nowy Jork, Toronto, Las Vegas, Dubaj, Berlin czy paryskie muzeum „Atelier des Lumières”, zawitała do Polski, a dokładnie do Katowic.

Turystyka przemysłowa znana też jako turystyka kulturowo-industrialna jest tą  gałęzią turystyki, która promuje miejsca i wydarzenia wywodzące się ze sfery produkcji przemysłowej. Turyści mogą odkrywać historię produkcji przemysłowej w muzeach i na terenach dawnych zakładów przemysłowych oraz podziwiać wspaniałe dzieła sztuki i osiągnięcia dotyczące przeszłości przemysłowej. 

Sztandarowym przykładem przedsięwzięcia dotyczącego rewitalizacji obiektów postindustrialnych jest Szyb Wilson wraz z zabytkowym Nikiszowcem. W 1978 Nikiszowiec wpisano do rejestru zabytków i jest objęty ochroną prawną. Warto tutaj zaznaczyć, że zarówno Galeria Szyb Wilson jak i samo osiedle zostały wpisane na listę Szlaku Zabytków Techniki, który z jednej strony ukazuje bogactwo tradycji i przeszłość historycznych obiektów techniki, z drugiej prezentuje ich współczesny kierunek zmian i nowe możliwości, jakie się dzięki nim rodzą.

“Galeria Szyb Wilson” - przekształcona z szybu węglowego, została powołana do życia dwanaście lat temu w Katowicach - Nikiszowcu, gdy przestrzenie postindustrialne w Europie Środkowej i Wschodniej traciły na dawnym znaczeniu i popadały w ruinę

Zdobywające coraz większą rzeszę sympatyków przestrzenie postindustrialne stają się dla kolejnego pokolenia realnym odwołaniem do przeszłości określającej charakter i tożsamość regionów poprzemysłowych. Poszukiwanie źródeł i korzeni w nowym ich wymiarze pozwala młodym ludziom na eksperymentowanie z przeszłością, a dawnym pracownikom fabryk, hut, kopalń etc. oraz ich rodzinom na odzyskanie nadziei, że zamieszkiwane przez nich dzielnice będą ponownie tętnić życiem.