„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”

czerniakBudowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja.

 

Zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Zachęcamy wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry.

Najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku, może pojawić się na skórze głowy, między włosami. Może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV.

Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. 

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy,

Czerniak stanowi 2500-3000 zachorowań spośród wszystkich nowotworów skóry, ok. 1500 czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym.

Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. 

Zapobieganie i profilaktyka czerniaka

  • nie dopuszczaj do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem UV,
  • ogranicz ekspozycję na słońce, ubieraj nakrycia głowy i okulary z filtrem UV. Przebywając na słońcu, unikaj nadmiernego nasłonecznienia i smaruj całe ciało kremem z odpowiednim filtrem,
  • nie korzystaj z solariów, tam ryzyko oparzenia skóry i powstałych w jego wyniku zmian na skórze znacznie wzrasta. Powiedzmy w sposób jednoznaczny: solarium szkodzi!  
  • uważnie kontroluj całą skórę i w przypadku zaobserwowania nowych zmian lub zmianie już istniejącej, skorzystaj z wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa. Tam, po badaniu z użyciem dermatoskopu, w sposób jednoznaczny specjalista może wykluczyć ryzyko choroby lub przy pomocy prostego zabiegu chirurgicznego usunąć podejrzane zmiany.

Zachęcamy też do zapoznania się z Abecadłem Czerniaka, prostym, niezawodnym sposobem na samobadanie skóry.

https://youtu.be/H-RQqWIOXcI

ABCDE czerniak