UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA I NADANIA SZTANDARU ORAZ 90. URODZINY „GASTRONOMIKA”

CKZiU gas90105W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego pamięci. Takim doniosłym wydarzeniem dla społeczności szkolnej  było poświęcenie i nadanie sztandaru Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiemu i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 4 Gastronomicznej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64. Ta wyjątkowa chwila miała  miejsce 09 grudnia 2016 r., podczas obchodów Jubileuszu 90-lecia „Gastronomika”.

               W tym dniu o godzinie 9.00 uczniowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na grobie założyciela szkoły ks. kanonika Franciszka Raczyńskiego. O godzinie 10.00 rozpoczęła się msza święta w kościele p.w. św. Barbary, koncelebrowana przez ks. bp. Grzegorza Kaszaka, na której został poświęcony sztandar szkoły. Była to  niezwykle ważna i uroczysta chwila dla całej społeczności szkolnej.  Ksiądz biskup wyraził nadzieję, że sztandar będzie należycie strzeżony i szanowany, że stanie się czytelnym znakiem i symbolem najwyższych wartości, symbolem, wokół którego będą się gromadzić obecne i przyszłe pokolenia uczniów.

Po mszy świętej w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych rozpoczęła się uroczysta Gala Jubileuszowa.Przybyli na nią dostojni goście na czele z Prezydentem Miasta Sosnowca  Arkadiuszem Chęcińskim. Zaszczycili nas swoją obecnością parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, Dyrektor Izby Rzemieślniczej, dyrektorzy hoteli  oraz właściciele restauracji. Na widowni zasiedli również byli dyrektorzy szkoły, emerytowani oraz obecni nauczyciele i pracownicy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, absolwenci, uczniowie i przyjaciele „Gastronomika”.

Najważniejszym momentem oficjalnej części obchodów jubileuszowych było przekazanie przez Fundatora Sztandaru - Radę Rodziców -  Sztandaru Technikum nr 3 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 4. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, że będą go szanować i nie splamią jego honoru.

Po przekazaniu sztandaru, nastąpiła kolejna niezwykle doniosła chwila – sztandar został odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego. Ceremonię przekazania sztandaru uświetniły obecnością poczty sztandarowe z sosnowieckich szkół.

Od wręczenia pamiątkowych statuetek tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju szkoły, rozpoczęła się kolejna część uroczystości. Wyróżnienia otrzymali: ks. biskup Grzegorz Kaszak, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, pani dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych Zofia Mrozińska, Agnieszka Stehlik - właścicielka restauracji „Moja Pasja”, pani dyrektor Halina Mieszczanin, pani wicedyrektor Bożena Lasik, pani Anna Żaba, pani Stanisława Wróbel oraz panowie: szef kuchni hotelu „Szafranowy Dwór” Paweł Śmiglewicz, dyrektor hotelu „Centrum” Robert Czapla, członek zarządu „M Hotelu” Marek Tomczyk.

Podczas oficjalnych wystąpień zaproszonych gości  na ręce Pani Dyrektor Elżbiety Czernik złożone zostały listy gratulacyjnez okazji Jubileuszu 90 – lecia „Gastronomika”  i życzenia dalszej owocnej pracy. Miłym i wzruszającym akcentem było wręczenie Szkole pamiątkowej statuetki od Fundacji „Podaruj Oddech” w podziękowaniu za życzliwość i wsparcie działalności charytatywnej na rzecz chorych na mukowiscydozę.

Część artystyczna, prowadzona przez absolwentów szkoły - Edytę Rostowską oraz Patryka Brzozowskiego - została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Alicji Paruzel. Integracyjną jej częścią była prezentacja multimedialna historii szkoły, wzbogacona o archiwalne czarno – białe zdjęcia.

Po części oficjalnej, w murach  „Gastronomika” rozpoczęło się „Spotkanie pokoleń”. Emerytowani nauczyciele, absolwenci byli pracownicy szkoły, poza zwiedzaniem „starych kątów”  mogli obejrzeć, przygotowaną specjalnie na okazję jubileuszu, wystawę fotograficzną i kroniki szkolne. Nie zabrakło również wykwintnych przekąsek,  smacznych deserów i sałatek przygotowanych przez uczniów i nauczycieli szkoły gastronomicznej.Mile spędzone chwile dostarczyły wszystkim niezapomnianych wzruszeń i  wspomnień.

Zdjęcia udostępnione przez p. M. Orszulskiego.