Technik Stylista

Kończysz szkołę podstawową i co dalej?

Od roku szkolnego 2021/2022 nowy zawód Technik Stylista

Zostań stylistą mody!

Twoja przyszłość – Twój wybór

 

Kim jest stylista i jak wygląda jego praca?

To osoba kreująca wizerunek poprzez właściwy dobór stroju, dodatków, makijażu oraz fryzury w celu wykreowania indywidualnego wizerunku.

Stylizacja to nie tylko strój, to również odpowiedni dobór fryzury i makijażu dla indywidualnego klienta lub konkretnej grupy klientów.

Rozróżniamy specjalizacje stylistyczne:

- stylista mody,

- stylista włosów,

- wizażysta,

- personal shopper – zakupy z indywidualnym klientem,

- prop stylist – stylista rekwizytów na planie zdjęciowym,

- stylista opraw okularowych,

- dres code stylista biznesowy.

Stylista ubioru i osobisty stylista Współpracuje z klientami indywidualnymi, czyli z każdym, kto potrzebuje porad w kwestii stylu, sylwetki, barw oraz całościowego wizerunku. Ponadto prowadzi też szkolenia dla firm z zakresu dress code’u, czyli profesjonalnego wizerunku w biznesie.

Stylista mody może pracować w redakcjach magazynów modowych lub w portalach life style'owych, gdzie redaguje i opracowuje publikacje modowe.

Ponadto stylista współpracuje z fotografami, reżyserami, choreografami, aktorami, celebrytami; pracuje przy sesjach zdjęciowych, na planach filmowych 
i teatralnych, przy produkcjach reklamowych, zdjęciach produktowych (packshot).

Obszar zawodowy Stylisty;

  • praca z indywidualnym klientem – dobór kolorystyczny i stylistyczny stroju, fryzury i makijażu,
  • praca z indywidualnym klientem – personal shopping (dobór kolorystyczny i stylistyczny stroju),
  • dres code stylizacja biznesowa dla firm,
  • stylizacja wizerunkowa dla magazynów mody,
  • prop stylist - stylizacja rekwizytów na planie zdjęciowym, współpraca z fotografem.

Prop stylist, czyli stylista rekwizytów.
Przygotowuje dekoracyjne kompozycje produktów do sesji zdjęciowych – tworzy mini scenografie dla potrzeb magazynów i portali po to, aby buty, zegarki czy okulary jak najpiękniej prezentowały się na kreatywnych reklamach i zdjęciach packshotowych.

Personal shopper
Doradca ds. zakupów, który pracuje dla z klientem w galerii handlowej, także domu, oceniając jakie ubrania należy dokupić, aby można było z łatwością ubrać się w gotowe zestawy i pomaga kupić najlepsze zestawy ubrań.

Dobry stylista podczas pracy z klientem musi wykazać się wieloma umiejętnościami: od wyczucia stylu, poprzez znajomość różnych proporcji, nie tylko ciała i krojów ubrań, ale także twarzy, głowy, wyczuciem kolorów i deseni, orientacją w trendach – na co dzień łączy kompetencje wielu innych specjalizacji w branży „fashion” czy „beauty”.

 

stylista2