WARSZTATY KULINARNE W ŚLĄSKIEJ WYŻSZEJ SZKOLE MEDYCZNEJ W KATOWICACH

20171113 124941W poniedziałek, 13 listopada 2017 r. uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego z klasy II GOa, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką pani Agnieszki Nawrat i pani Magdaleny Domagały, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „Bez glutenu, bez problemu – kuchnia bezglutenowa” w ŚWSM w Katowicach. Prowadzącą warsztaty była pani Justyna Bajgrowicz-Biegun. Uczniowie na początku spotkania wysłuchali krótkiego wykładu na temat glutenu oraz wskazówek dotyczących przygotowywania potraw bezglutenowych.

„NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA , ZAWSZE BYŁA, BĘDZIE, JEST”. OBCHODY 11 LISTOPADA W TECHNIKUM NR 3 GASTRONOMICZNO - HOTELARSKIEGO

1410 listopada 2017 roku, o godz.12.30, w progach Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego, odbyły się obchody związane ze Świętem Niepodległości. Ważnym elementem wychowania w duchu patriotycznym jest angażowanie młodzieży do udziału w tego typu uroczystościach. Poznaje ona w ten sposób  najważniejsze momenty w historii naszej ojczyzny i uczy się nie tylko szacunku do tradycji, ale też właściwych postaw obywatelskich.

PROJEKT PO WER VET 2017 „OD STAŻYSTY DO EUROPEJSKIEGO SPECJALISTY”

FE Wiedza Edukacja Rozwoj

„OD STAŻYSTY DO EUROPEJSKIEGO SPECJALISTY”europejski fundusz spoleczny Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego 2017-1-PL01-KA102-036799

W roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019 uczniowie CKZiU po raz kolejny będą odbywać staże zagraniczne w ramach projektu POWER. Projekt jest kierowany do uczniów klas trzecich kierunków:

  • technik ekonomista
  • technik organizacji reklamy
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik hotelarstwa
  • kelner
  • technik obsługi turystycznej
  • technik przemysłu mody
  • fototechnik
  • technik usług fryzjerskich

WARSZTATY KULINARNE Z TEFAL COMPANION

1                  W środę 8 listopada 2017 r. uczniowie klasy IV GOa Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez przedstawicieli „Tefal Companion Grupa Śląsk”. Państwo Jolanta i Andrzej Tłuszcz zaprezentowali uczniom nowoczesne urządzenie -  Cuisine Companion, czyli gotujący robot kuchenny. Urządzenie to posiada wszystkie funkcje do przyrządzania potraw: gotuje, gotuje na wolnym ogniu, gotuje na parze, smaży, miesza, wyrabia ciasto, ubija, sieka, blenduje, kruszy… Z nim można przygotować kompletne menu: od przystawki, przez danie główne, aż po deser.

AKCJA PROFILAKTYCZNA – „RÓŻOWA WSTĄŻECZKA”

DSC 1736            Różowa wstążeczka  jest międzynarodowym symbolem odnoszącym się do walki z rakiem piersi. To jeden z najbardziej powszechnych nowotworów w Polsce. W wykrywaniu i skutecznym leczeniu tego nowotworu bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego w naszej szkole od wielu lat organizujemy akcję „Różowa wstążeczka”. W tym roku przypadła ona na dzień 23 października. Podjęliśmy szereg działań, aby z informacjami na temat raka piersi dotrzeć do jak największej grupy młodzieży.

FINAŁ AKCJI „ PSIA KOŚĆ”

1Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o potrzebach  naszych czworonożnych przyjaciół. Corocznie, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt i tego właśnie dnia rozpoczęliśmy w naszej szkole całomiesięczną zbiórkę karmy oraz akcesoriów  niezbędnych dla psów i kotów. Nasze działania podjęte były z myślą o podopiecznych Sosnowieckiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W akcję zaangażowała się społeczność wszystkich trzech szkół wchodzących w skład CKZIU.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY - WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW

20171017 133303            W dniach 16-20 października 2017 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole odbywały się warsztaty dla gimnazjalistów. Uczniowie gimnazjów uczestniczyli w zajęciach, podczas których mieli okazję nie tylko poznać specyfikę poszczególnych zawodów, ale również przyjrzeć się z bliska naszej szkole. Nauczyciele Gastronomika z pomocą uczniów przeprowadzili warsztaty z gastronomii, obsługi konsumenta, hotelarstwa i turystyki.

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .