SZKOLNY EKSPERT WIEDZY O ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIU

30 października odbył sie kolejny raz konkurs na Szkolnego Eksperta Wiedzy o Żywności i Żywieniu. Uczniowie z klas; 2 GŻ i 2 GTŻ, 3 GKŻ oaz 4 Goa zmierzyli sie z pytaniami z Technologii gastronomicznej oraz Zasad Żywienia. Najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Kupiec z klasy 2 GŻ , otrzymując tytuł Szkolnego Eksperta  Wiedzy o Żywności i Żywieniu na rok szkolny 2018/2019. Gratulujemy! Konkurs prowadziły Pani Agnieszka Nawrat i Maria Witkowska

RÓŻOWA WSTĄŻECZKA

w4Symbol „Różowej wstążeczki” potrafi rozpoznać każdy z nas. To znak walki z nowotworem piersi. Pomysłodawczynią akcji z różową wstążką była Evelyn Lauder, dzięki której powstał światowy ruch na rzecz kobiet chorujących na raka piersi. Nasza szkoła każdego roku aktywnie włącza się w akcję profilaktyczną , w której bierze udział kilkadziesiąt krajów z całego świata. 

MISTRZOSTWA SOSNOWCA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT

                  W dniach 25 – 26 października 2018  r. odbyły się Mistrzostwa Sosnowca szkół ponadgimnazjalnych w piłce nożnej dziewcząt. Reprezentacja Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego  zajęła V miejsce w ogólnej klasyfikacji wśród najlepszych szkół średnich. Jest to ogromny sukces drużyny, która po raz pierwszy brała udział w tych rozgrywkach!!!

Gratulujemy wyniku, uczestnictwa, zaangażowania i liczymy na większe sukcesy w przyszłym roku szkolnym. 

MŁODZIEŻOWY BUDŻET OBYWATELSKI

mbo

Zwycięskie projekty:

  • Strefa relaksu – 127 głosów
  • Zakup rzutników z mocowaniem – 35 głosów
  • Rezerwacje – Merlin X – dostęp do systemu rezerwacji usług turystycznych – 25 głosów
  • Kuchnia molekularna XXI wieku – 24 głosy
  • Wyposażenie pracowni gastronomicznej – 21 głosów

SOSNOWIECKI GASTRONOMIK DLA NIEPODLEGŁEJ …

konkurs7 listopada w CKZiU - Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskie odbędzie się konkurs kulinarny skierowany do uczniów III klasy gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej pod hasłem „Słodka nasza Polska cała”. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie słodkiej potrawy w barwach narodowych. 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2018

7

W dniach 15-19 października 2018 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Uczniowie Szkół Podstawowych (SP 6, SP 10, SP 17, SP 22, SP39, SP 42, SP 45, SP 46) Gimnazjów (6, 13, 16) i ZSS nr 4 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych mających na celu przybliżenie specyfiki pracy w zawodach, w których kształci nasza szkoła.

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .