Dzień Rzucania Palenia!

Jak co roku, w trzeci czwartek miesiąca, obchodzimy Dzień Rzucania Palenia.

Oczywiście najlepiej nie zaczynać palić, ale kiedy już tak się stanie, warto porzucić ten nałóg. Czy to łatwe? Niektórzy twierdzą, że łatwe, że „wszystko jest w głowie” i zależy od nas, niektórzy twierdzą, że to trudne, a niektórzy, że niemożliwe.
W Polsce palacze stanowią około 20-25% populacji, większość z nich (ponad 80%) nie przekroczyła 18 roku życia. Palacz wraz z każdym wdechem dymu do płuc pobiera ponad 4000 substancji, takich jak: metale ciężkie, tlenek węgla, amoniak, aceton, cyjanowodór, substancje rakotwórcze i mutagenne.
Badania naukowe dowodzą, że w każdej chwili warto rzucić palenie, niezależnie od stanu zaangażowania w nałóg.
Dlaczego warto? Warto, bo…..
- tętno i ciśnienie krwi wracają do normy;
- tlenek węgla opuszcza organizm i przestaje zabierać miejsce tlenowi;
- oczyszczają się drogi oddechowe;
- zmysły stają się ostrzejsze, lepiej odbierają bodźce zapachowe, smakowe;
- wraca właściwa wentylacja płuc;
- zęby zyskują bielszy odcień;
- włosy lśnią, a paznokcie stają się zdrowe i różowe.
18 listopada w Stylizacji 10 drużyn z klas I – III uczestniczyło w konkursie z okazji Dnia Rzucania Palenia. Konkurs składał się z 2 części: testu wiedzy o skutkach zdrowotnych, finansowych i społecznych palenia papierosów, również palenia biernego, druga część polegała na drużynowym wykonaniu plakatu promującego zdrowy styl życia.
W rozwiązaniu testu najlepsza okazała się drużyna z klasy 3TBP, test rozwiązywała Oliwia Dylus, II miejsce w teście uzyskała drużyna z klasy 2TD, test rozwiązywała Paulina Musiał, trzeci wynik uzyskała klasa 3TPC, test rozwiązywała Oliwia Nabiałkowska.
Natomiast wybór najciekawszych plakatów był trudny- wszystkie plakaty zostały wykonane starannie, zostały przemyślane merytorycznie i plastycznie. Żaden plakat nie odstawał od pozostałych poziomem wykonania. Dlatego jury postanowiło przyznać każdej drużynie maksymalną liczbę punktów: 3 pkt. za pomysł, 3 pkt. za realizację koncepcji.
Podsumowując, w konkursie najlepsza okazała się drużyna klasy 3TBP: Oliwia Dylus, Natalia Całka, Maja Sarnecka, II miejsce zajęła drużyna klasy 2TD: Paulina Musiał, Jagoda Kopeć, Aleksandra Burak, a III – drużyna klasy 3TCP: Oliwia Nabiałkowska, Weronika Skurkiewicz, Natalia Kabza.
Od piątku, 19 listopada, na I piętrze można obejrzeć prace wszystkich drużyn z klas I – III.
Wszystkim uczniom dziękujemy za uczestnictwo w Światowym Dniu Rzucania Palenia, a zwycięzcom konkursu gratulujemy!