how to develop free website

AKTUALNOŚCI

STAŻE, PRAKTYKI, DORADZTWO

Pierwsza tura staży zawodowych dla uczniów Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru 



Od 01 lipca 2019 uczniowie Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 kształcąca się w zawodach: technik przemysłu mody, technik usług fryzjerskich i technik fotografii i multimediów, rozpoczęła staże zawodowe w ramach projektu „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – II etap”, obejmujące realizację kształcenia zawodowego praktycznego we współpracy z pracodawcami i przedsiębiorcami wykraczające poza zakres kształcenia zawodowego praktycznego. W ramach projektu młodzież za przepracowany czas otrzyma wynagrodzenie pieniężne, staże odbywają się w: punktach krawieckich, zakładach krawieckich, w salonie sukien ślubnych, zakładach fryzjerskich i barberskich oraz w punktach i zakładach fotograficznych na terenie miast: Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Będzin w wymiarze 150 godzin. Przebieg staży zawodowych realizowany będzie według opracowanego wspólnie przez nauczycieli i pracodawców programu. Uczniowie będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe oraz zdobywać doświadczenie u grona pracodawców współpracujących z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Grota Roweckiego 64. Zgodnie z założeniami projektu, dla każdego stażysty został przygotowany indywidualny program, a wszyscy stażyści za przepracowany czas otrzymają wynagrodzenie pieniężne w wysokości ponad 1000zł. Celem stażu jest rozwijanie umiejętności zawodowych, które mogą być wykorzystane w przyszłej pracy i które zwiększą atrakcyjność absolwentów jako kandydatów wśród potencjalnych pracodawców. 

Pierwsza tura staży zawodowych już za nami

Wraz z zakończeniem roku szkolnego uczestnicy projektu rozpoczęli staże zawodowe. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe oraz zdobywali doświadczenie bezpośrednio u pracodawców, z którymi współpracuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Wśród firm, które przyjęły na staże zawodowe uczestników projektu były m.in: • branża modowa/odzieżowa – Zakład krawiecki BENA, PHU Usługi Krawieckie EDYTA, Teatr Zagłębia, Prac.Krawiecko-Dekoracyjna SZENIL, ANAIS-APPAREL, Salon sukien ślubnych ANNA, Twoja prywatna Krawcowa, • branża fotograficzna/multimedialna Studio fotograficzne Maciej Sułek, PRESS FOCUS Norbert Barczyk, INTER-FOTO, • branża fryzjerska Nabrdalik Akademia Fryzjerska, Salon fryzjerski O WŁOS, Asmer Hairdresser, Studio Urody Dolce Vita, Atelier Urody, RAZOR BABER SHOP. Zgodnie z założeniami projektu, dla każdego stażysty został opracowany wspólnie przez nauczycieli i pracodawców indywidualny program stażu, bowiem jego celem jest rozwijanie umiejętności zawodowych, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy i które zwiększą ich atrakcyjność na rynku pracy.

CKZIU Sosnowiec

Już niebawem startuje
DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE DLA UCZNIÓW
w ramach projektu „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – II etap"

Forma zajęć: INDYWIDUALNE
Liczba godzin: 10/ucznia

Forma zajęć: GRUPOWE
Liczba godzin: 5/grupę


Wszyscy uczniowie w ramach projektu tj. 120 osób (102K/18M) zostaną objęci doradztwem edukacyjno-zawodowym.
Przewiduje się:

doradztwo indywidualne - w wymiarze 10 godz./ucznia, tj. 10 godzin x 120 uczniów łącznie 1200 godz.

Doradztwo pozwoli na uzyskanie przez Uczestników projektu, m.in.:

  • wiedzy o własnej osobie (zdolnościach, zainteresowaniach, predyspozycjach, osobowości, mocnych i słabych stronach);
  • wiedzy na temat zawodów (wymagań psychofizycznych, warunków pracy, przeciwwskazaniach zdrowotnych, szansy na zatrudnienie);
  • wiedzy na temat możliwości dalszego kształcenia, tendencjach na rynku pracy i szansy uzyskania pracy w zawodzie;
  • postaw (motywacji do nauki, świadomości konieczności ustawicznego kształcenia się, poczucia własnej wartości, pracowitości i rzetelności, elastycznego dostosowania się do zmian, samodzielności i aktywności oraz inicjatywy w działaniu, otwartości na potrzeby innych, wrażliwości na sprawy równości szans K i M);
  • umiejętności planowania, organizowania i oceniana własnego uczenia się i własnej pracy, poszukiwania rozwiązań, radzenia sobie z nietypowością i złożonością problemu, samooceny i świadomości własnego potencjału, sztuki kompromisu, negocjacji, konstruowania celów życiowych, podejmowania samodzielnych i trafnych decyzji).

Doradztwo grupowe w wymiarze po 5 godzin w grupach 10 osobowych dla 120 uczniów, tj.12 grup po 5 godz., łącznie 60 godzin.
Zajęcia grupowe będą prowadzone z doradcą zawodowym, w tym zajęcia warsztatowe w pracowni komputerowej z dostępem do Internetu - 30 . W trakcie zajęć uczestnicy będą:

  • zdobywać lub poszerzać wiedzę z zakresu poruszania się po rynku pracy (m.in. zasady pisania CV i listu motywacyjnego, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, gry symulacyjne).

Podczas zajęć z doradztwa edukacyjno-zawodowego poruszane będą zagadnienia dotyczące równości płci (promowanie rozdzielania obowiązków między kobiety i mężczyzn), zwalczania dyskryminacji na ryku pracy, a także godzenia życia zawodowego z prywatnym.

20 -21 listopada odbył się wyjazd edukacyjny klas II i III (Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru oraz Technikum Fotografii i Multimediów) do Warszawy

20 listopada uczniowie zwiedzali Uczelnię Wyższą VIAMODA, która kształci w obszarach mody i designu, a także sztuk kreatywnych obejmujących aranżację przestrzeni, fotografię tradycyjną, mobilną oraz video. Uczestniczyli w przygotowanych specjalnie dla nich wykładach poświęconych modzie, fotografii oraz video. Zapoznali się też z ofertą edukacyjną, możliwością zdobycia stypendium, ofertą kursów, szkoleń i ciekawych konkursów. Uczelnia Wyższa VIAMODA to doskonałe miejsce rozwijania kompetencji i niezależności w twórczym działaniu, a także odkrywania indywidualnych form ekspresji.

Zajęcia z doradztwo zawodowego ruszyły pełna parą!!!

Zajęcia z doradztwa w wymiarze po 5 godzin w grupach 10 osobowych dla 120 uczniów, łącznie 60 godzin, w tym zajęcia warsztatowe przeprowadzane są m.in. w pracowni komputerowej gdzie uczestnicy projektu zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu poruszania się po rynku pracy: (m.in. , gry symulacyjne).

  • zasady pisania CV i listu motywacyjnego,
  • przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej,
  • wiedzy na temat zawodów,
  • wiedzy na temat możliwości dalszego kształcenia, tendencjach na rynku pracy i szansy uzyskania pracy w zawodzie,
  • umiejętności planowania, organizowania i oceniana własnego uczenia się i własnej pracy, poszukiwania rozwiązań, radzenia sobie z nietypowością i złożonością problemu, samooceny i świadomości własnego potencjału, sztuki kompromisu, negocjacji, konstruowania celów życiowych, podejmowania samodzielnych i trafnych decyzji).

Od 21 stycznia 2020r. ruszają kursy na prawo jazdy kat.B

Wszystkie informacje w sekretariacie uczniowskim.

OPERATORA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH - UAVO

W ramach projektu Edukacja krokiem do sukcesu – etap II dla uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 rozpoczęło się szkolenie na operatora na OPERATORA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH - UAVO . w Szkoleniu uczestniczą uczniowie kształcący się na kierunkach fototechnik technik fotografii i multimediów łącznie jest to grupa 16 uczniów Technikum Nr 7 Projektowania i stylizacji Ubioru . Przed rozpoczęciem szkolenia młodzież przeszła specjalistyczne badania lekarskie, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zajęcia teoretyczne zostały zorganizowane w formie wykładów on-line.
Szkolenie to ma na celu zdobycie przez uczniów wiedzy wymaganej do zdania egzaminu państwowego i uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora OPERATORA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH oraz bezpiecznego wykonywania lotów dronami. Podczas szkolenia uczniowie zostaną przygotowani do prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w przestrzeni powietrznej FIR EPWW, poprzez nabycie wiedzy teoretycznej z zakresu: podstaw prawa lotniczego , zasad wykonywania lotów, podstaw meteorologii lotniczej, oraz wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu: przygotowanie do lotu ,obsługa naziemna b.s.p, ocena zdatności do lotu b.s.p., utrzymanie równowagi w locie po prostej i na stałej wysokości, krążenie, zmiany wysokości lotu, lot w zadanym rejonie po zaplanowanej trasie, wykonywanie startu, lądowania.
Zdobyta wiedza i uzyskane kwalifikacje pozwolą naszym uczniom już podczas nauki w szkole na podniesienie kompetencji zawodowych oraz przygotowanie się do wejścia na rynek pracy.

CKZIU Sosnowiec

Już niebawem w ramach projektu startuje II tura staży zawodowych- przed naszymi uczniami aż 150 godzin pracy zawodowej, gdzie będą mogli szlifować soje umiejętności zawodowe pod okiem specjalistów w danej dziedzinie. Życzymy wytrwałości, sukcesów oraz owocnych doświadczeń!

Staże II tura zakończenie.

Wraz z końcem wakacji dobiegły końca ostatnie staże w ramach projektu „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – II etap”,70 uczestników projektu miało okazję zdobyć niezwykle cenne doświadczenia zawodowe, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy. Każdy ze stażystów otrzymał za przepracowany czas wynagrodzenie pieniężne. Gratulujemy wytrwałości:)

CKZIU Sosnowiec

Mimo panującej pandemii i ograniczeń z nią związanych uczestnicy projektu biorą czynny udział w kolejnych szkoleniach:

-Kurs groomera

W czerwcu technicy weterynarii rozpoczęli kurs groomera prowadzony pod okiemspecjalistów w tej dziedzinie. Podczas kursu dowiedzą się jak założyć własny salon groomerski oraz opanują techniki strzyżenia i trymowania ,a także zapoznają się z najnowszymi trendami panującymi wśród zwierzęcych elegantów.

- W czerwcu startują także praktyczne zajęcia na operatora bezzałogowych statków powietrznych – uavo. Kursanci nauczą się jak przygotować maszyny do lotu oraz jak je prawidłowo sterować. Będzie to doskonały czas aby przełożyć wiedzę teoretyczna na praktykę.

- Trzymamy kciuki za pierwszych uczestników kursu na prawo jazdy kat. B, którzy w wakacje podejdą do egzaminu praktycznego w Wojewódzkim Ośrodek Ruchu Drogowego- POWODZENIA i szerokiej drogi!!!

Kolejna grupa uczniów zakończyła szkolenie w ramach projektu „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego - II etap”

W dniu 27 lipca br. pierwsza grupa uczniów zakończyła szkolenie „Operatora bezzałogowych statków powietrznych w zasięgu wzroku”. Szkolenie praktyczne, które odbyło się na terenie CKZiU było poprzedzone częścią teoretyczną w formie webinariów. Ośmiu uczniów CKZiU kształcących się na kierunku fototechnik miało okazję podnieść kwalifikacje zawodowe i zdobyć dodatkowe umiejętności, poszukiwane obecnie na rynku pracy usług branży fotograficznej i multimedialnej. Z pewnością umiejętności jakie uczniowie pozyskali w ramach projektu przyczynią się do znalezienia atrakcyjnej pracy dającej im wiele satysfakcji zawodowej.

W listopadzie ruszyły kolejne kursy organizowane w ramach projektu Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego- II etap:

Branża fryzjerska

* kurs Master-poziom mistrzowski – dwudniowe szkolenie skierowane do nauczyciele na temat podstawowych technik strzyżenia, które obejmuje m.in omówienie nowych kolekcji i światowych trendów a także praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy
* kurs Przedłużanie i zagęszczanie włosów 20 metod-5dniowe szkolenie obejmujące przedłużanie włosów metodą m.in.: na mikroringi, pętelki, tulejki, metodą keratynową,hot-pot, japońską, ultradźwiękową czy laserową. Szkolenie obejmuje również podstawy marketingu a także pomoc w kompletowaniu sprzętu i materiałów.

Branża odzieżowa

Kurs kaletniczy, obejmujący konserwowanie i naprawę przedmiotów użytkowych, wykonanych ze skóry naturalnej, skóry sztucznej, czy tkanin, ze szczególnym uwzględnieniem elementów garderoby; pasków, torebek, toreb podróżnych, portfeli itp. z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i urządzeń

Branża multimedialna

* Obróbka wideo i efekty specjalne- szkolenie poszerzające umiejętności i wiedzę współczesnego Fotografa, mające za zadanie wyrobić w młodzieży nawyk do szukania: sposobów, odpowiedzi, inspiracji, korzystania z doświadczeń innych. Fotograf to osoba wielofunkcyjna, mobilna i potrafiąca odpowiedzieć na potrzeby rynku mediowego.
*Prawo autorskie PRO- szkolenie dla profesjonalistów, czyli przedstawicieli branż, w których znajomość prawa autorskiego jest jednym z filarów działalności. Formuła szkolenia PRO to połączenie wykładu z warsztatem z umów.

Nowoczesne pracownie doposażone w ramach projektu

Uczniowie Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w CKZiU w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego mogą zdobywać i doskonalić swoje umiejętności zawodowe w nowoczesnych pracowniach z branży modowej i fryzjerskiej powstałych w ramach realizacji projektu. „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – II etap” .

Pracownie zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia dostępne obecnie na rynku. Baza dydaktyczna branży modowej zyskała nowoczesną szwalnię, krojownię, wyposażone, m.in. w stół krojczy z automatyczną lagowarką, krajarkę z nożem taśmowym, maszyny szwalnicze, podszywarkę, dziurkarkę, renderki, owerloki, hafciarkę, zestawy prasowalnicze oraz stanowiska do komputerowego przygotowania produkcji odzieży wraz z oprogramowaniem InvenTex CAD/CAM oraz ploterem do wydruku szablonów w naturalnej wielkości. Natomiast pracownie fryzjerskie doposażone w ramach projektu zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt niezbędny w pracy każdego fryzjera i stylisty fryzur, którego mógłby pozazdrościć nam niejeden profesjonalny salon fryzjerski.

Przy wyborze asortymentu CKZiU współpracowało z otoczeniem pracodawców, celem zapewnienia zgodności planowanego doposażenia z najnowszymi technikami i technologiami, dzięki czemu uczniowie zdobędą doświadczenie i umiejętności praktyczne doskonale dopasowane do rynku pracy.

Kolejny kurs w ramach projektu dobiega końca…

Nauczyciele i uczniowie z branży modowej dzięki udziałowi w kursie Visual merchandising mieli okazję zapoznać się z zasadami sprzedaży wizualnej, czyli sprzedaży za pomocą ekspozycji towaru.
Profesjonalny visual merchandiser dokłada wszelkich starań, aby zapewnić klientom idealne warunki do robienia zakupów. Przygotowując jak najlepszą formę ekspozycji, stara się wygenerować jak największe obroty – zysk dla sklepu. To zadanie wymaga ciągłej dbałości o każdy szczegół, a także regularnej pracy z towarem, jednak przekłada się na duże korzyści dla firmy.
Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością wpłyną na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy.

Doskonalimy swoje umiejętności

Mimo panującej pandemii i ograniczeń z nią związanych uczniowie Technikum nr 7 branży fryzjerskiej, uczestniczący projektu Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – etap II, biorą czynny udział w kolejnych szkoleniach mających na celu podnoszenie ich kwalifikacji i umiejętności. Podczas szkolenia poznają techniki wykonywania różnych upięć i koków, strzyżeń oraz koloryzacji.
Szkolenie prowadzi Pani Anna Bialik mistrz fryzjerstwa z 20 letnim stażem, trycholog, właścicielka Studia Fryzjerskiego SZAFIR w Chorzowie. Z pewnością umiejętności jakie uczniowie zdobędą w ramach szkoleń przyczynią się do znalezienia atrakcyjnej pracy dającej im wiele satysfakcji zawodowej oraz stanowią niepowtarzalną szansę, by zdobyć doświadczenie zawodowe oraz uzyskać dodatkowe atuty w oczach przyszłego pracodawcy.

Szkolimy się ...

Uczniowie branży modowej z Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru uczestniczący w projekcie Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego – etap II, rozpoczęli kolejne szkolenie mające na celu podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
Szkolenie z zakresu Komputerowego konstruowania i projektowania odzieży z efektami 3D na oprogramowaniu InvenTex prowadzi Pani Jolanta Półtorak długoletni technolog w pracowni projektantki Ewy Minge szkoleniowiec z zakresu wykonywania dokumentacji techniczno - technologicznej dla firm odzieżowych takich jak LPP ,4F i wielu innych. Przez długi czas nadzorowała również produkcję odzieży w Chinach, obecnie prowadzi firmę Capris świadczącą usługi dla przemysłu odzieżowego.
Z pewnością umiejętności jakie uczniowie zdobędą pod okiem tak doświadczonego szkoleniowca przyczynią się do znalezienia atrakcyjnej pracy oraz pozwolą uzyskać certyfikat dający dodatkowe atuty w oczach przyszłego pracodawcy.

Kontakt

Adres:  

C K Z i U
41-200 Sosnowiec
ul. Gen. Grota Roweckiego 64

Telefon:

+48 32 266 06 82
+48 32 291 20 94

E-mail:

sekretariat@ckziu.com

pe/jquery.touch-swipe.min.js">