Żurek w nowoczesnej odsłonie

IMG 4527Nasi młodzi adepci sztuki kulinarnej z klasy 2 GKC pod bacznym okiem naszego kucharza Pana Krystiana Cydejko sporządzali żurek w nowoczesnej odsłonie:
Ziemniaki wędzone /Puder z pieczarek /Piklowana cebulka/Suszone żółtko/Żółtko sous vide /Chips z boczku /Wędzona śmietana /Olej ze szpinaku/Prażona cebula/Listki z ciasta ziemniaczanego.

"Kultura Bezpieczeństwa"

Screenshot 2021 03 08 Docz do tego spotkania wideo6W związku z udziałem CKZIU w programie edukacyjnym
"Kultura Bezpieczeństwa" prowadzonym przez Państwową Inspekcję Pracy,  08.03.2021 r. o godz. 9.00 dla Hotelarzy naszego CKZiU odbyło się spotkanie z zakresu prawa pracy i BHP z  udziałem inspektora pracy - Pana Tomasza Musialika.

Międzyszkolny konkurs graficzny dla klas podstawowych

MIDZYSZKOLNY KONKURS GRAFICZNY 1Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Gen. Grota Roweckiego 64, Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskie w Sosnowcu, ul. Wawel 1 zaprasza wszystkich chętnych  uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie graficznym „MÓJ PRZEWODNIK TURYSTYCZNY”.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "SMACZNA EUROPA"

smaczna europaUczennice naszej szkoły wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "SMACZNA EUROPA", którego celem było m.in. zachęcanie do poznawania potraw regionalnych charakterystycznych dla państw Unii Europejskiej oraz promocja zdrowego żywienia.

CKZiU wita wiosnę

Samorząd Uczniowski

CKZiU, Grota Roweckiego 64

 

wraz z opiekunami zaprasza uczniów oraz sympatyków naszej szkoły na konkurs fotograficzny

 

„CKZiU wita wiosnę”

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe

maxresdefaultAplikacja jest bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Działa w oparciu o Bluetooth, jednak nie korzysta z żadnych danych użytkowników. Monitoruje otoczenie i „zapamiętuje” spotkania z innymi użytkownikami aplikacji. Dlatego też każdy posiadacz aplikacji, otrzymuje powiadomienie, jeśli miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z innym użytkownikiem aplikacji, który zachorował.

„UCZNIOWSKIE INSPIRACJE KULINARNE” 2021

INSPIRACJEUWAGA!!!SZKOLNY KONKURS KULINARNY 
„UCZNIOWSKIE INSPIRACJE KULINARNE” 2021
TEMAT WIODĄCY: „ZIEMNIAK w roli głównej”