Grudzień w Galerii Ładniej-kalendarz imprez

3 XII - 8 XII  kiermasz bożonarodzeniowy  pt "Sielsko i anielsko"
6 XII  SELFIE Z MIKOŁAJEM! plus niespodzianka dla dzieci przygotowana przez uczniów Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w CKZiU w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64

W grudniu Galeria Ładniej czynna  od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 16.45
w sobotę od godz.11.00 do 15.00

Kalendarz imprez na miesiąc listopad w Galerii "Ładniej"

9.XI. - otwarcie wystawy okolicznościowej pt "MOJA NIEPODLEGŁA", przygotowanej przez uczniów reklamy Technikum nr 1 Ekonomicznego w CKZiU w Sosnowcu
23.XI. - "KATARZYNKI "- niespodzianka przygotowana przez uczniów Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego w CKZiU w Sosnowcu

Kwiaty w galerii

Od stycznia br. w galerii " Ładniej" cyklicznie organizowane są warsztaty rzemieślnicze. 8 października galeria gościła artystkę ludową - panią Zofię Morawiec, pochodzącą z Jury Krakowsko - Częstochowskiej. To tam już od najmłodszych lat pani Zofia obserwowała jak przy jednym wspólnym stole zasiadały kobiety, aby się spotkać, pogawędzić, a przy tym nie marnując czasu wyplatać kolorowe kwiaty bajkowe cuda wykonane z krepiny, bibuły i ścinków materiału, później wykorzystywano do dekoracji palm wielkanocnych, stroików bożonarodzeniowych, dożynek czy innych uroczystości takich jak śluby, chrzciny, urodziny. Pozornie proste paski bibuły w rękach pani Zofii, poprzez odpowiednie jej zagięcia, naciąganie, przycinanie i inne zabiegi zamieniają się w kwiaty niezwykłej urody. Baczna obserwacja przyrody i niezwykły warsztat pani Zofii, sprawiły, że nie ma chyba takiego kwiecia, którego nie byłaby w stanie wykonać, dodając mu właściwego sobie charakteru. To zaczarowany ogród, który mieni się barwami i pomysłem. Dzięki takim osobom jak pani Zofia tradycja na pewno nie zaginie, o czym jestem przekonana. I za to SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Katarzynki

W związku z przypadającym na dzień 24 listopada wg kalendarza słowiańskiego „ŚWIĘTEM DOLI” oraz obchodzonymi tego dnia „KATARZYNKAMI” uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno - Hotelarskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 zaprosili do Galerii „Ładniej” grupę gimnazjalistów, aby przybliżyć im ten zapomniany obyczaj. Po krótkim rysie historycznym, przybliżającym postać Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, młodzież zapoznała się z towarzyszącymi obrzędom porzekadłami, wróżbami i zaklęciami. Każdy z uczestników mógł własnoręcznie udekorować pierniczek zwany kiedyś Katarzynką, który niewątpliwie zapewniał szczęście. A na drogę staropolskim obyczajem wszyscy dostali czekoladowo - piernikową muffinkę z logo CKZiU i pamiątkową wróżbą, przygotowaną przez uczniów szkoły. Uczniowie nie zapomnieli również o mieszkańcach Sosnowca, którzy byli w pobliżu galerii. Piękne obyczaje warte są tego, aby o nich nie zapomnieć i aby je kultywować. 
Gratulujemy pomysłu!!

Warsztaty artystyczne

Przeprowadzone warsztaty artystyczno-rzemieślnicze ze szkła cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli okazję stworzyć indywidualną kompozycję i własnoręcznie wykonać witraże, które poźniej stały się ich własnością. Serdecznie zapraszamy na kolejne edycje.

KAŻDY Z NAS MOŻE POMÓC

Hospicjum to miejsce, gdzie pojęcie czasu ma inny wymiar. Hospicjum to także miejsce, gdzie sprawy uważane do dzisiaj za ważne, nie mają już żadnego nawet najmniejszego znaczenia. I w końcu Hospicjum, to takie miejsce, gdzie gasnący już człowiek pragnie być z drugim człowiekiem. Często z konieczności, niemocy, braku samodzielności, ułomności fizycznej, w oczekiwaniu na ciepło, serce, życzliwość, gest, czasem wsparcie finansowe w tych niełatwych dla wielu ludzi czasach. Stąd, tak ważny jest pomysł na różnego rodzaju akcje, dzięki którym można wesprzeć tych najbardziej potrzebujących w ich najtrudniejszym momencie życia. To także inwestycja, bez słów i granic, szczególnie dla tych zdrowych i silnych, czyli w większości z nas. Ale oprócz symbolicznie wydanej przez nas złotówki, liczy się przede wszystkim CHĘĆ uczestniczenia i CHĘĆ wyjścia z domu. A z tym bywa różnie, co niewątpliwie ma przełożenie na frekwencję a ta z kolei nie jest bez znaczenia. Na aukcję dziecięcych prac plastycznych, pochodzących z tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu " INNE SPOJRZENIE ", która odbyła się dn. 26. 09. br. w Galerii " Ładniej " na rzecz Hospicjum Św. Tomasz Apostoła, pomimo bardzo wielu wcześniejszych deklaracji przybyła nieliczna grupa ludzi. Na szczęście ta wyjątkowa grupa szczodrze sypała groszem, licytując po kilka prac. Znawcy tematu i poszukiwacze talentów nie zawiedli się, licytując perełki czy też bardziej diamenciki, które z pewnością w przyszłości okażą się najlepiej oszlifowanymi brylantami. Mówi się, że dobro powraca. Ja wierzę, że do licytujących wróci ze zwielokrotnioną siłą. Na przyszłość jednak pamiętajmy, że deklaracja do czegoś zobowiązuje! A jutro nasze może okazać się dniem dzisiejszym tego pacjenta z Hospicjum.

MOJA NIEPODLEGŁA

W związku z obchodami 100 - lecia Niepodległości Polski od 9 do 29 listopada w Galerii "Ładniej" można oglądać prace konkursowe pt "Moja Niepodległa", wykonane przez uczniów Technikum nr 1 w Sosnowcu, kierunku - technik organizacji reklamy. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna, uświetniająca największe wydarzenia okresu 1918 - 2018. Serdecznie zapraszamy!

plakat duzy

Zaproszenie na warsztaty

Dnia 19 października o godz. 10.00 odbędą się warsztaty ze szkłem, na które serdecznie zapraszam! 
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w galerii.

"INNE SPOJRZENIE"

Niemal w tym samym czasie co FEERIA dotarły do galerii równie barwne prace uczestników tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pt "INNE SPOJRZENIE". Prace które przyjechały z 4 kontynentów, 15 krajów świata cechuje wnikliwa i rzetelna obserwacja a zarazem interpretacja otaczającej nas rzeczywistości, wpisanej w tajemnice błękitnej planety. To również krzyk młodych ludzi przed zagrożeniami tego świata oraz ich następstwami. Stosując różne środki artystycznego wyrazu młodzi artyści jeszcze mocniej zaakcentowali swój przekaz. Z jednej strony prace ukazują nam beztroski i kolorowy świat, pełen dbałości o szczegóły, zadziwiający i zachwycający, z drugiej strony zmusza dorosłych odbiorców do przemyśleń. To sztuka przez duże S. Gorąco zachęcam do odwiedzenia galerii.