Obchody 10-lecia CKZiU

zzz99To był dzień pełen wrażeń, obfitujący w wiele różnorodnych inicjatyw, których celem była promocja istniejącego od 10 lat CKZIU, którego częścią jest Gastronomik. Kilkudniowe obchody jubileuszowe rozpoczęliśmy z przytupem. 24 maja, od samego rana, działo się w naszej szkole naprawdę wiele.
Na początku, na sali gimnastycznej młodzież rozgrzały gorące rytmy i pokazy tańca, a następnie rozpoczęły się: turniej piłki siatkowej i tenisa stołowego oraz konkurs wyciskania sztangi, leżąc. 


By pobudzić szare komórki, uczniowie zaproszeni zostali do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym „Alfa i Omega”. I i II miejsce przypadło dwuosobowym drużynom z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych Technikum nr 8, III miejsce zajęła drużyna z Technikum nr 4 CKZiU w Sosnowcu.

Humaniści zaproponowali uczniom, by spróbowali swoich sił w „Dyktandzie kulinarnym”. Kubki smakowe piszących zostały podrażnione nazwami wyszukanych, obcobrzmiących potraw, które w zestawieniu z zagwozdkami polskiej ortografii stanowiły niemałą trudność dla piszących. Zwyciężczynią zmagań ortograficznych została Aleksandra Michalska z Technikum nr 3, II miejsce zajął Paweł Chobot z Technikum nr 3, a III miejsce Jakub Kozłowski z Technikum nr 8 Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych.

Gdy apetyty uczniów zostały wystarczająco pobudzone, mogli przejść do degustacji, a propozycji kulinarnych było wiele… W sali technologicznej odbyły się warsztaty cukiernicze, które zorganizowała Cukiernia „Bolero”. Warsztaty poprowadzili absolwenci naszej szkoły: Paweł Bac i Natalia Gabryś. Cukiernicze dzieła sztuki zachwyciły nie tylko wysublimowanym smakiem, ale również dopracowanym do perfekcji wyglądem.

Na dziedzińcu szkoły dla uczniów przygotowany został grill. Można było skosztować pieczonej kiełbasy z chlebem i ogórkiem oraz rozsmakować się w tradycyjnym polskim żurku.

Z kolei w szkole przy ul. Grota Roweckiego odbyły się warsztaty piekarnicze „Pieczenie od serca” z Manufakturą Maciuś. Pod czujnym okiem prowadzącego zajęcia pracownika tejże firmy powstały przepyszne drożdżówki z serem, pizza w wersji mini i  bułeczki pszenne.

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu przygotowali dla uczniów pokaz degustacyjny „Makarony w roli głównej”. Można było skosztować makaronu z krewetkami, makaronu w sosie śmietanowo - porowym z pstrągiem grillowanym oraz makaronu z wołowiną, kaparami i suszonymi pomidorami.

Smakosze kawy uczestniczyli w pokazie „Dzień z życia baristy”, podczas którego mieli możliwość zapoznać się ze sztuką parzenia różnych rodzajów kaw i spieniania mleka oraz sposobami serwowania tego zacnego napoju.

Sztuka kulinarna łączy się zawsze z estetyką wyeksponowania na stołach sporządzonych wcześniej potraw. Z myślą o tym przygotowano prezentację kompozycji florystycznych na stoły bankietowe oraz pokaz nakrywania stołów na imprezy okolicznościowe.

Zainteresowani branżą turystyczno – hotelarską mogli ponadto uczestniczyć w konkursach sprawdzających wiedzę z geografii i kultury Europy i świata, mieli możliwość nauczyć się sztuki modelowania balonów i malowania twarzy w ramach animacji czasu wolnego, a także nabyć umiejętności komponowania bukietów florystycznych do wstawek dla ViP-ów. Dużym powodzeniem cieszyło się „Koło fortuny” sprawdzające znajomość języka angielskiego.

Ci, którzy lubią się bawić w „małego chemika”, mogli spędzić miło czas i wziąć udział w warsztatach kosmetycznych, podczas których robiono mydełka, kremy i świece zapachowe.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas. Nieczęsto mamy okazję jednego dnia spotkać się nieoficjalnie i porozmawiać od serca z panią dyrektor Elżbietą Czernik, zatańczyć makarenę z panem wicedyrektorem Dariuszem Chudzikiem, uczestniczyć w profesjonalnie prowadzonych warsztatach, wspólnie się bawić i zdrowo rywalizować. Odwiedziło nas dziś wiele osób spoza szkoły, w tym, mamy nadzieję, przyszłych uczniów Gastronomika. To naprawdę był dzień pełen wrażeń!!!