Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru miało swój wkład w inaugurację 19. Sosnowieckich Dni Literatury

W dniu dzisiejszym Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru miało swój wkład w inaugurację 19. Sosnowieckich Dni Literatury organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. 

Na schodach Urzędu Miasta w Sosnowcu uczennice naszej szkoły wzięły udział w pokazie mody. Przedstawiona kolekcja jest owocem współpracy wielu osób. Autorkami projektów były Wiktoria Dąbrowska (uczennica klasy 3Ta) oraz Laura Igies (uczennica klasy 1TA). Przygotowaniem konstrukcji ubiorów i organizacją pokazu  zajęła się Pani Marzena Węgrzyn-Kiwaczycka. Modele zostały uszyte przez klasę 1TA pod czujnym okiem Pani Agnieszki Mańki-Goncerz. Autorem grafik jest Pani Laura Holeczek. Choreografią pokazu zajęła się Pani Katarzyna Makuch-Chałat.
Kolekcja została uszyta z nietypowych materiałów, bo z pianki gorseciarskiej, która daje duże możliwości wyrazu formy w krawiectwie. Wykonane z niej żakiety, płaszcze i spodenki w zaplanowany sposób kształtują sylwetkę, nawiązując swym charakterem do lat 80. XX w. Osobowość i twórczość Kory Jackowskiej, która była artystką różnorodną, wyrazistą, pełną kontrastów, mają swoje odbicie zarówno w doborze kolorystyki, dominujących kształtów oraz klimatu kolekcji. Prezentowane modele obserwator może określić jako nieco surowe, geometryczne a równocześnie kobiece. Kolekcja zawiera akcenty klasyczne i romantyczne, co wynika z wyboru miękko otulającego ciało jerseyu oraz lekkiej połyskującej organtyny. Zastosowana kolorystyka symbolizuje odwagę i bezkompromisowość. Utwory artystki, jak również jej wypowiedzi w mediach dawały wrażenie, że nie toleruje ona szarości - wszystko jest albo czarne, albo białe. Czerwień natomiast we wszystkich kulturach wiąże się z pojęciem sił życiowych, ognia, krwi, wojny, namiętności i płodności.
Mamy nadzieję, że praca naszych uczniów godnie wzbogaciła od strony estetycznej wernisaż wystawy Jacka Poremby „Wszystkie twarze Kory” i promocję książki  Beaty Białej „Słońca bez końca. Biografia Kory”.