Działalność gospodarcza

dofinansowanie dzialalnosc gospodarcza urzad pracy 520x245Działalność gospodarcza, czyli własny biznes krok po kroku

Około 90% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Własna firma Cię przeraża? Niepotrzebnie! Jeśli masz obiecujący pomysł na własny biznes, lubisz działać i masz dużo energii do pracy, możesz już dziś rozpocząć procedurę rejestracji własnej działalności gospodarczej, czyli dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jak wygląda procedura krok po kroku? Pierwszą, najważniejszą czynnością, jaką musisz wykonać, jest wypełnienie wniosku o rejestrację działalności na formularzu CEIDG-1. Aby prawidłowo złożyć wniosek o wpis do CEIDG, możesz wybrać jedną z czterech opcji. Po pierwsze, możesz założyć konto i zalogować się do platformy CEIDG, wypełnić wniosek w formie elektronicznej i przesłać go za pomocą platformy. Druga możliwość to wypełnienie wniosku online i podpisanie go w Urzędzie Gminy (wtedy nie musisz zakładać konta na platformie, ale za to musisz pofatygować się do urzędu). Jeśli wolisz tradycyjne formy załatwiania spraw urzędowych, własny biznes możesz założyć pobierając papierowy wniosek w Urzędzie Gminy, wypełniając i składając go w tym samym urzędzie. Możesz również przesłać wypełniony wniosek listem poleconym do Urzędu Gminy, jednak ta droga wymaga podpisu notarialnie poświadczonego na wniosku.

Dalsze kroki w drodze do własnej firmy

Wniosek w postaci formularza CEIDG-1, który składasz w formie elektronicznej lub papierowej wystarczy, aby dokonać jednocześnie zgłoszenia własnej firmy do ZUS, GUS i urzędu skarbowego. Nie musisz więc już odwiedzać tych trzech instytucji, tak jak to trzeba było robić jeszcze kilka lat temu przy zakładaniu własnego biznesu. To nie jedyny udogodnienie dla przedsiębiorców wprowadzone w ostatnich latach. Od 1 lipca 2011 roku wszystkie czynności wchodzące w procedurę rejestracji własnej działalności gospodarczej są nieodpłatne! Jeśli nie wiesz, jak wypełnić wniosek o rejestrację własnej firmy, możesz skorzystać z informacji umieszczonych na stronie CEIDG.gov.pl lub udać się do najbliższego Punktu Konsultacyjnego KSU, gdzie konsultanci udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji do prawidłowego wypełnienia wniosku. Ważne, aby we wniosku prawidłowo wpisać kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), czyli kod opisujący rodzaj działalności, którą masz zamiar prowadzić. Jeśli masz wątpliwości, czy dany kod jest dla właściwy dla Twojego biznesu, również w tym zakresie pomogą Ci konsultanci KSU. Nie przejmuj się, jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, konsultanci KSU przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces rejestracji.

Prowadzenie pierwszej działalności gospodarczej – jak się uporać z księgowością?

Własny biznes daje wiele satysfakcji, jednak, nie ma co ukrywać, trzeba niemało wysiłku, by działał sprawnie. Gdy Twoja firma już działa, pomyśl, kto będzie Ci pomagał w sprawach księgowych. Przy pierwszej własnej działalności gospodarczej wiele osób korzysta z usług biura rachunkowego, takie usługi to jednak dla początkującego przedsiębiorcy niemały wydatek. Innym, znacznie tańszym rozwiązaniem jest samodzielne prowadzenie księgowości we własnej firmie, pytanie tylko: czy masz wystarczającą wiedze, aby to robić? Jeśli nie, z pomocą mogą przyjść konsultanci KSU. Wystarczy, że zwrócisz się do wybranego ośrodka KSU (możesz to zrobić osobiście w najbliższym Punkcie Konsultacyjnym, telefonicznie, mailowo lub przez stronę WWW instytucji prowadzącej ośrodek) i skorzystasz z usługi w postaci asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oprócz usług doradczych, punkty konsultacyjne KSU świadczą również usługi informacyjne. Możesz w każdej chwili zgłosić się do konsultantów KSU z prośbą o informację na temat zakładania lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Wlasny biznes jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza czy spolka 158713 900x900Własna działalność gospodarcza krok po kroku – to nie takie trudne!

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .
Klauzula Informacyjna RODO Czytaj . . .