KSIĘGOWOŚĆ NIE JEST NUDNA, A „KSIĘGOWY” BRZMI DUMNIE

Czy ekonomia i rachunkowość to głównie matematyka? Czy księgowość jest zajęciem nudnym i monotonnym?
Czy zawód księgowego ma przyszłość? Czy rachunkowość może być pasją? Jak kształtują się zarobki księgowego?
Na te i wiele innych pytań odpowiadali goście zaproszeni 9 czerwca br. do Technikum nr 1 Ekonomicznego na debatę z okazji Dnia Księgowego.

DSC 7378 ok

Adresatami debaty byli przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych kończący szkołę i stojący przed trudną w młodym wieku decyzją wyboru dalszego kształcenia. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży informacji o kierunkach kształcenia w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości oraz obalenie mitów i stereotypowych sądów na temat tych zawodów.

Wśród zaproszonych gości byli pani Magdalena Wójcik – Jurkiewicz – doktor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, pani Magdalena Gątkiewicz – doradca zawodowy, koordynator badania „Barometr Zawodów” z Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu i pani Urszula Chajduga prowadząca Biuro Rachunkowe w Sosnowcu. Szanownych gości, specjalistów w dziedzinie rachunkowości i ekonomii powitała pani Elżbieta Czernik – Dyrektor CKZiU w Sosnowcu oraz pani Anna Kowalska – Wicedyrektor Technikum nr 1 Ekonomicznego.

DSC 7384 ok

Na początku debaty wystąpiła dr Magdalena Wójcik – Jurkowska, która w żywiołowy, dynamiczny sposób opowiedziała o zawodzie księgowego, włączając do rozmowy przedstawicieli młodzieży i nawiązując ze słuchaczami bliski kontakt. Podkreśliła, że zawód ten daje duże możliwości rozwoju i satysfakcji. Księgowość w dzisiejszych czasach to nie tylko księgowanie, to bardziej analiza, wsparcie dla klienta, bycie doradcą. To dbanie o bezpieczeństwo podatkowe klienta czy pracodawcy. Księgowość to również umiejętność komunikacji, o czym nieraz się zapomina. Dobry księgowy znajdzie pracę wszędzie, także zagranicą, oczywiście niezbędnym warunkiem takiego zatrudnienia jest biegła znajomość języków obcych, czego absolutnie nie należy zaniedbywać. Księgowego potrzebują i będą potrzebować różne firmy zawsze i wszędzie, bowiem każdy rodzaj działalności gospodarczej wiąże się z prowadzeniem rachunkowości.

DSC 7405 ok

Te informacje potwierdziła pani Magdalena Gątkiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu, podkreślając, że wśród księgowych nie ma bezrobotnych. Młodzież zapytana, jak wyobraża sobie pracę księgowego dowiodła, że nadal funkcjonują stereotypy z nią związane: małe pomieszczenie, biurko zawalone stosem dokumentów i ustaw; za biurkiem bezbarwny człowieczek, często w grubych okularach, wypełniający skrupulatnie rubryki i zliczający kolumny cyfr. Dobrze, że chociaż zarękawki i liczydła odeszły do lamusa.

DSC 7412 ok

Tymczasem, jak podkreśliła pani Gątkiewicz, współczesny księgowy to człowiek przedsiębiorczy, znający przepisy, jego podstawowym narzędziem pracy jest laptop i profesjonalne programy księgowe: Rachmistrz, Rewizor, Symfonia, Płatnik. Teraz każdy księgowy korzysta z różnego rodzaju portali księgowych, podatkowych, prawnych - co daje duży komfort pracy oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa, bo jak dobrze wiemy, przepisy podatkowe w Polsce są bardzo wymagające. Prawdą jest, że ta praca wymaga dokładności, skrupulatności i wysokich kwalifikacji. Potwierdzeniem zapotrzebowania na zawód księgowego są wskaźniki tzw. Barometru Zawodów.

DSC 7415 ok

Pani Anna Kowalska – Wicedyrektor Technikum nr 1 Ekonomicznego oraz nauczyciele przedmiotów ekonomicznych – pani Agnieszka Gierczycka i pani Iwona Sochacka zapoznały młodzież z profilem kształcenia w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości, zwróciły uwagę, że to nie tylko nauka zakładania kont i księgowania, ale także nabycie umiejętności tworzenia biznes planu, zakładania własnej firmy.

DSC 7426 ok

Prowadząca Biuro Rachunkowe pani Urszula Chajduga powiedziała, że uczniowie Technikum nr 1 odbywający u niej praktykę potwierdzają bardzo dobre przygotowanie do zawodu, a są wśród nich i tacy, których już przyjęto na staż, chociaż jeszcze nie ukończyli szkoły.

DSC 7418 ok

Zwieńczeniem spotkania była improwizowana debata oksfordzka, podczas której młodzież, podzielona na dwie grupy, miała za zadanie przygotować argumenty wskazujące korzyści i zalety wyboru zawodu księgowego oraz argumenty przemawiające przeciwko takiemu wyborowi. Uczniowie bardzo zaangażowali się w dyskusję, prześcigając się w formułowaniu argumentów. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego zawodu mieli bardzo dużo do powiedzenia. Echa dyskusji brzmiały jeszcze po zakończeniu spotkania na szkolnych korytarzach. Można powiedzieć, że debata spełniła swoją rolę, bo poruszyła młode umysły i skłoniła do głębszego zastanowienia się nad wyborem własnej przyszłości.

DSC 7428 ok

A zatem czekamy w Technikum nr 1 na przyszłych księgowych. I choć wydawać by się mogło, że nowe technologie są w stanie zastąpić księgowego, to tylko pozory. Biorąc pod uwagę gąszcz przepisów i niezliczonych interpretacji do nich - na szczęście jeszcze na długi czas pozwolą księgowym na wykonywanie zawodu. Oczywiście charakter jego pracy ulegać będzie ewolucji, ale nie należy się tego obawiać. Nowe technologie wspomagają pracę księgowego, ułatwiają mu pracę i tak należy je traktować i umiejętnie wykorzystywać, a jednocześnie uczyć się ich.

DSC 7423 ok