Wernisaż wystawy pt. „Ładniej” w sosnowieckim Pałacu Schoena

W czwartek 16 grudnia 2021 roku o godzinie 18.00 odbył się, oczekiwany z wielkim zainteresowaniem, wernisaż wystawy zatytułowanej „Ładniej”, ukazującej 75- letnią historię Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru. Przypadający w tym roku jubileusz placówki stał się inspiracją do podsumowania i zaprezentowania osiągnięć sosnowieckiej Szkoły mody. W Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu można było zobaczyć nie tylko prezentacje autorskich projektów wychowanków, oryginalne kreacje określane przez francuskich stylistów jako haute couture, ale także projektowe propozycje konfekcji prêt-á-porter. Sympatycy Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Mody mieli wyjątkową okazję, by zobaczyć dzieła powstające w pracowniach szkoły od wielu lat, będące zapisem tego co działo się w świecie mody.

Przedstawiony dorobek artystyczny to efekt wspólnych działań uczniów i nauczycieli, odzwierciedlenie ich pasji, marzeń, nieograniczonych możliwości kreowania otoczenia.

Historia szkoły została zapisana w przedstawionych na ekspozycji projektach graficznych ubiorów, modelach. Można było zaobserwować dominujące wpływy oraz inspiracje, coraz szybsze zmiany modowych trendów, ale także głębokie zmiany kulturowe postindustrialnego społeczeństwa, dla którego ekologia i równouprawnienie stały się warunkiem sine qua non egzystencji. Afirmacja tych postaw była widoczna nie tylko w życiu społecznym, ale także sztuce i modzie, o czym przekonali się licznie zgromadzeni goście.

Wystawa powstała dzięki uprzejmości Dyrektora Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu Pawła Duszy, ekspozycja potrwa do 30 stycznia 2022 roku.