GŁOSZENIE WYNIKÓW V Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne’2021”

INSPIRACJEWe wtorek 23 marca 2021 r. o godz. 10:00 odbył się V Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne’2021”.Ze względu na panującą obecnie pandemię w kraju i na świecie tegoroczny konkurs odbył się w formie on-line.  Tematyką wiodącą tej edycji konkursu był „Ziemniak w roli głównej”.

Do rywalizacji w konkursie przystąpiło 10 dwuosobowych zespołów z różnych szkół gastronomicznych województwa śląskiego, między innymi z: Będzina, Bytomia, Katowic, Mysłowic, Ornontowic, Tychów, Wisły i Sosnowca. Każdy zespół miał za zadanie przygotować po 1 porcji przystawki oraz dania zasadniczego z wykorzystaniem ziemniaków.

Opiekunowie drużyn byli zobowiązani do przesłania w dniu konkursu do godz. 15:00 materiału konkursowego podlegającego ocenie i wszystkim startującym szkołom to się udało. Profesjonalne jury składające się z szefów kuchni renomowanych restauracji w województwie śląskim pod przewodnictwem pana Grzegorza Sabyszefa kuchni restauracji „Moja Pasja” w Milowicach, skrupulatnie przeglądało i oceniało nadesłane materiały konkursowe. Jury pochwaliło pracę wszystkich zespołów i było pod wrażeniem pomysłów wszystkich uczestników na potrawy z ziemniaka oraz bardzo żałowało, że w tym roku nie było możliwości spróbowania tak pięknie prezentujących się potraw. Jednak musieli podjąć trudne zdanie ustalenia zwycięzców i tak:

- I miejsce zdobyła drużyna z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego w Sosnowcu w składzie: Wiktoria Zalas i Michał Pilawski przygotowując: „Hasselback on a white strap” oraz „Assiette z ziemniaka”. 

- II miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach w składzie: Julia Gilner i Zuzanna Kątny sporządzając: „Puree ziemniaczane w panierce/chipsy z boczku/cebula dymka/aioli szczypiorkowe/oliwa koperkowa” oraz „Wędzony ziemniak/polędwiczka/bataty/marchewka/sos beurre blance/wędzony twaróg/chipsy ze skóry ziemniaka”.

- III miejsce uzyskały dwie drużyny ex aequo:

- drużyna z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu w składzie: Kinga Drozd i Anna Pander  wykonując: „Biskwity z serem oscypek i sosem z czarnej porzeczki” oraz „Pierożki ziemniaczane ze szpinakiem, bomba ziemniaczana z dipem żurawinowym, comber z daniela z duszoną papryką w winie”.

- drużyna z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach w składzie: Marta Korkus i Grzegorz Saternus przygotowując: „Pieczony ziemniak w towarzystwie śledzia” oraz „Kiszkę ziemniaczaną podaną na krupnioku w asyście konfitury cebulowej i soczystego jabłka”.

Jury chętnie nagrodziłoby pracę wszystkich zespołów, ale niestety takie są prawa konkursu... Ponieważ konkurs był naprawdę na wysokim poziomie i chcąc docenić pracę uczniów przyznano jeszcze 3 wyróżnienia:

- wyróżnienie za przystawkę „Gofry ziemniaczane z kremem łososiowym”, której autorami są uczniowie: Wiktoria Stańczuk i Jakub Sito z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Będzinie.

- wyróżnienie za piękną aranżację dań konkursowych do zdjęć dla uczennic: Pauliny Kociuby  i Martyny Moś z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach.

- wyróżnienie za przystawkę „Assiete ziemniaczane w kielichu” dla uczennic: Agnieszki Bilnickiej   i Oliwii Bocheńskiej z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach.

Wszystkim zespołom oraz ich opiekunom również gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji tyle zespołów podjęło wyzwanie i tak wspaniale sprostało temu zadaniu, tworząc tak kreatywne potrawy. Dyplomy oraz nagrody za pierwsze 3 miejsca zostaną przesłane pocztą na adresy sekretariatów szkół biorących udział w konkursie. 

Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne’2021” zorganizowały panie Agnieszka Nawrat i Magdalena Domagała. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok i mamy nadzieję, że odbędzie się on już w normalnych warunkach i będziemy mogli wszystkim pogratulować osobiście.