KONKURS WIEDZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA WALKI Z RAKIEM – ROZSTRZYGNIĘTY!

W dniach 15-19 lutego 2021r. uczniowie klas pierwszych i drugich Technikum nr 7 i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 9 uczestniczyli w szkolnym konkursie wiedzy z zakresu onkologii i profilaktyki nowotworów. 

63 uczestników konkursu wykazało się wiedzą na temat nowotworów, przebiegu chorób oraz głównych czynników karcinogennych i zasad profilaktyki. Za prawidłowy komplet odpowiedzi można było uzyskać 20 pkt. 

A oto zwycięzcy konkursu: I miejsce: Aleksandra Burak kl. 1Td, II miejsce ex-aequo zajęły Julia Kabalak  kl. 1Ta, Julia Stępnik z klasy 1Ta oraz Oliwia Nabiałkowska kl. 2Tpc.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za aktywność, a laureatom  gratulujemy ogromnej wiedzy!

 


Co roku w lutym, cały świat się ze szczególnej mocą w stronę walki z rakiem i chorobami nowotworowymi.
Badania badawcze i laboratoria w całym świecie od lat zaangażowanych w przygotowanie produkcji i produkcji zakupu na raka.
Pamiętajcie, że RAK TO NIE WYROK. Wcześnie wykryty daje niemal 100% gwarancji na wyleczenie.
W komórkach ludzkich znajdują się geny, które, uruchomione przez różne źródła, uaktywnią się i zaczną bez kontroli namnażać komórki. Komórki te staną się nieśmiertelne i przebudowa zmiany nowotworową.
Od nas samych zależy bardzo wiele. Nasz styl życia, skłonność do nałogów, tryb naszego funkcjonowania może górkę „uśpienie” genów nowotworowych lub ich uaktywnienie.
Co może uaktywnić komórki nowotworowe?
Przede wszystkim nikotyna - to najlepiej poznany czynnik karcinogenny, czyli rakotwórczy.
Alkohol - Uruchomamia onkogeny.
Czynniki szkodliwe w miejscu pracy, na przykład chemikalia, azbest, pył węglowy czy cementowy - niszczą zdrowe komórki.
Czynniki wirtualne, promieniowanie UV oraz RTG - aktywują geny nowotworowe.
W latach ostatnich, jako przyczynnę przełomów, przełomów stresu.
Stres stresamia następująca:
stres - stres - stres - stres - wydzielanie hormonów stresowych, np. kortyzolu - uwolnienie genów - początanie komórek nowotworowych.
Widać zatem, że od nas zależy bardzo wiele.
Nie palmy papierosów, unikajmy nadmiaru słońca, zrezygnujmy z solarium, a przede wszystkim nauczmy się radzić sobie ze stresem.No i, róbmy profilaktyczne, aby wcześnie wykryćć zmiany nowotworowe i zacząć wcześnie je leczyć.
Kiedy już pojawi się nowotworowa, nie moja zmiana, zaufajmy ochrona zdrowia, poddajmy się czas hormonalnemu, immunologicznemu, chemioterapii, radioterapii, czy też też chirurgii chirurgii onkologicznej.
Każdy z tych metod ma swoje zalety i wady, ale ścisłe przestrzeganie zaleceń nakazu zminimalizować ryzyko powikłań.
Przede wszystkim - zapobiegaj. Żyj tak, abyś nie musiał się leczyć.
Zapraszamy uczniów klas I i II uczestnictwa w konkursie Światowego Dnia Walki z Rakiem. Zadania zostały ogłoszone na sali lekcyjnej.