1 MARCA NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1811 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W  ten sposób państwo polskie postanowiło uczcić pamięć wszystkich tych, którzy nie chcieli zgodzić się z postanowieniami jałtańskimi , by Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Ci synowie narodu polskiego oddali życie za wolność swojej ojczyzny, będąc do końca wiernymi  wizji niepodległej Polski. Włączając się w obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, młodzież klas II Goa i III GOa Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

WYNIKI KONKURSU TALKING HEADS

1 marca 2018r. uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego i Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 4 Gastronomicznej przystąpili do drużynowego konkursu sprawdzającego znajomość słownictwa branżowego. Zespoły dwuosobowe odpowiadały na pytania dotyczące turystyki, gastronomii oraz hotelarstwa. Konkurs „Talking Heads” był w formie quizu online z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

UCZNIOWIE SOSNOWIECKIEGO GASTRONOMIKA W FINALE KULINARNEGO PUCHARU ŚLĄSKA SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH

zakaskaUczniowie z Technikum nr 3 i ZSZ nr 4 z CKZiU w Sosnowcu dnia 19 lutego 2018 r przystąpili do konkursu kulinarnego organizowanego przez Firmę WEINDICH Centrum Przemysłu Mięsnego i Gastronomii. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przystawki zimnej oraz deseru. Inspiracją do wykonania zadania  była tradycyjna kuchnia śląska w autorskiej aranżacji. Uczniowie  - Tomasz Kostorz z klasy 4 GOa i Kordian Jarmundowicz z klasy 3 GKZ przygotowali przystawkę Antre – prażynki ryżowe krupniok, chips z ogórka  oraz deser Śląska rozkosz - mus jabłkowy, pasta makowa, glazura z białej czekolady.

DEGUSTACJA PRZEKĄSEK WIELKOPOSTNYCH W GALERII ŁADNIEJ CKZiU

IMG 2026                28 lutego 2018 roku uczniowie klasy 3GOa Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 4 w Sosnowcu przygotowali zakąski wielkopostne, których można było spróbować w Galerii Ładniej CKZiU.  Uczniowie Dominik Watras oraz Miłosz Kawecki pod kierunkiem mgr Karoliny Malmon-Szot przygotowali przekąski typu finger-food, których głównym składnikiem był śledź.

RYWALIZACJA UCZNIÓW BRANŻOWEJ SZKOŁY W TURNIEJU CUKIERNICZYM

DSC 0108W dniach 17-18 stycznia 2018 roku w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 Gastronomicznej oraz Cukierni - Piekarni „Maciuś” Sp.j. M. D. M. Nawalkowski odbył się etap wojewódzki XXIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W ZAWODZIE CUKIERNIK. Po eliminacjach szkolnych do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 8 uczniów z 5 szkół Branżowych z miasta  Chorzowa, Katowic, Zabrza, Lublińca i Tychów. Uczestnicy Turnieju walczyli o tytuł najlepszego cukiernika województwa śląskiego.

SZKOLNY KONKURS „UCZNIOWSKIE INSPIRACJE KULINARNE”

28341043 588787884789098 2099465612 oW czwartek 22.02.2018 r. o godz. 12:00 w Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim przy ul. Wawel 1 w Sosnowcu rozpoczął się Szkolny Konkurs "Uczniowskie Inspiracje Kulinarne”. Tematyką wiodącą tegorocznego konkursu był „Kolorowy deser z owoców i/lub warzyw”. Zadaniem konkursowym było wykonanie deseru na 3 porcje. Wyzwanie podjęło 6 dwuosobowych zespołów z naszej szkoły. Podczas przygotowywania konkursowych deserów w pracowni technologicznej rozchodziły się piękne zapachy, a uczniowie pracowali jak pszczółki.

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .