ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

DSC 0859            Dnia 27 kwietnia 2017 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Następnie,  w krótkim programie artystycznym, przywołane zostały najważniejsze fakty z historii naszego kraju, które doprowadziły do powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Dokument ten określił nie tylko ustrój państwa, ale również prawa i obowiązki człowieka i obywatela.

II WOJEWÓDZKI KONKURS “UCZNIOWSKIE INSPIRACJE KULINARNE” ROZSTRZYGNIĘTY

   

hanalogo

 ufs

  

W piątek 21.04.2017r. w Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim w Sosnowcu odbył się II Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne”, którego tematyką wiodącą była „Cielęcina i wieprzowina w roli głównej”.

            Do konkursu zgłosiło się 5 dwuosobowych zespołów reprezentujących szkoły z Zawiercia, Katowic, Ornontowic, Jastrzębia Zdroju i Sosnowca. Po uroczystym rozpoczęciu konkursu przez panią dyrektor Ewę Jachym, uczniowie z zapałem  rozpoczęli przygotowywanie potraw konkursowych. Zmagania uczestników obserwowali i oceniali profesjonalni szefowie kuchni: Paweł Wójcik, Damian Twarduś, Grzegorz Sputo należący do Śląsko Jurajskiego Stowarzyszenia Qulinarnego oraz Paweł Śmiglewicz – szef kuchni restauracji „Szafranowy Dwór” w Czeladzi.

WIELKA AKCJA GASTRONOMIKA „DAR SZPIKU – DAREM ŻYCIA”

szpik1W dniu 12 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat krwiodawstwa i rejestru dawców szpiku kostnego. Pani Aleksandra Dyląg z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach opowiedziała uczniom klas III i IV czym jest krwiodawstwo i kto może zostać dawcą szpiku. Prelekcja ta poprzedza akcję pod hasłem "Dar szpiku - Darem życia", która stała się naszą coroczną tradycją, a odbędzie się w tym roku 19 kwietnia.

„AMERYKA” PO RAZ CZWARTY

konkurs usaEtap pisemny Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych odbył się w naszej szkole 20 kwietnia.

Uczniowie klas pierwszych i drugich przygotowywali się według podanych wcześniej zagadnień i przystąpili do testu złożonego z zadań zamkniętych oraz otwartych.

Zagadnienia dotyczyły historii, geografii, zwyczajów i języka angielskiego. Do etapu ustnego – rozmowy z komisją w języku angielskim - przeszło czworo uczestników:  Patryk Dowolski, Kinga Lorens, Judyta Maj oraz Marcin Kochanek (wszyscy z klasy II Ght).

PIERWSZA TURA DNI OTWARTYCH JUŻ ZA NAMI

37 – 8 kwietnia w szkołach wchodzących w skład CKZiU odbywały się Dni Otwarte dla wszystkich zainteresowanych nauką w naszych placówkach. W „Gastronomiku” dużo się działo, a gimnazjaliści licznie nas odwiedzili. W piątek biliśmy rekord Guinnesa w zaplataniu najdłuższej chałki – nasza osiągnęła aż 10 metrów! Proponowaliśmy zajęcia hotelarsko-turystyczne „Z nami przez świat”, historię na wesoło „Czy król Waza lubił zupę?”, ciekawą lekcję matematyki „ Liczba PI otwiera drzwi”, zajęcia z informatyki  „Włącz komputer, dawaj lajka, zaraz będzie niezła bajka”, zajęcia zawodowe „Elegancja, styl i dryg – kelnera rozpoznasz w mig” oraz „Zdrowe myślenie to mądre żywienie”, zajęcia sportowe - gry zespołowe z Zającem.

DAR SZPIKU – DAREM ŻYCIA. NIE BĄDŹ ŻYŁA - ODDAJ KREW!

DSC 0715W dniu 19 kwietnia 2017r. uczniowie oraz nauczyciele CKZiU, dzięki pomocy Katowickiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddali próbki krwi, tym samym rejestrując się w Światowej Bazie Dawców Szpiku Kostnego. Do grona uczestników, dołączyli również uczniowie, którzy oddali 450ml krwi powiększyli rzeszę honorowych dawców krwi. Wszystko to odbyło się z inicjatywy nauczycieli Anny Macugi oraz Bartosza Sacharczuka i uczniów "Gastronomika", wspierała nas szkolna higienistka - Ewa Szcześniak- Żyłka.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W „GASTRONOMIKU”

20170407 114537W piątek 07 kwietnia w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Zdrowia. W ramach tej akcji uczniowie „Gastronomika” mogli m.in. zobaczyć film na temat wirusowego zapalenia wątroby, a także uczestniczyć w konkursie wiedzy pt. „Podstępne WZW". W tym dniu szkoła udekorowana była plakatami związanymi z właściwym odżywianiem. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wagi, wzrostu, mogli zmierzyć ciśnienie krwi oraz policzyć BMI.

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .