III WOJEWÓDZKI KONKURS „UCZNIOWSKIE INSPIRACJE KULINARNE 2018”

DSC 0369            We wtorek, 20 marca 2018 r. w Technikum Gastronomiczno - Hotelarskim nr 3 odbył się III Wojewódzki Konkurs „Uczniowskie Inspiracje Kulinarne 2018”. Tematem tegorocznej  edycji  konkursu był  „Kolorowy deser z wykorzystaniem owoców i/lub warzyw”. Wzięło w nim udział 10 dwuosobowych drużyn z 10 szkół województwa śląskiego. Celem konkursu było  podniesienie rangi zawodu kucharza i jakości kształcenia zawodowego, rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania zawodem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności kulinarnych. Na wykonanie zadania uczestnicy konkursu mieli 120 minut. Czas ten w pełni wykorzystali na przygotowanie oryginalnych i smacznych deserów, które zaprezentowano wszystkim w części oficjalnej, podsumowującej konkursowe zmagania kulinarne.

KONKURS Z OKAZJI DNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA

20180316 10570216 marca uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić się w konkursie o Irlandii, przygotowanym z myślą o zbliżającym się Dniu Świętego Patryka, patrona Irlandii, który obchodzony jest 17 marca. Pierwszy etap konkursu składał się z dwóch quizów, na które uczniowie odpowiadali online. Drugi etap to rozpoznawanie popularnych miejsc i obiektów charakterystycznych dla Irlandii. Ostatnia część konkursu to odpowiedź na wylosowane dwa pytania, które nie tylko sprawdzały znajomość obchodów świąt irlandzkich, ale także potraw, symboli narodowych, topografii i historii tego kraju.

KONKURS NA FOTOGRAFICZNĄ INTERPRETACJĘ TEMATU „MOJA NIEPODLEGŁA”

KONKURS NA FOTOGRAFICZNĄ INTERPRETACJĘ TEMATU „MOJA NIEPODLEGŁA”2

Celem konkursu jest zachęcenie do wyrażenia za pomocą fotografii współczesnego rozumienia i postrzegania pojęcia „Moja Niepodległa”.

GASTRONOMIK IV SZKOŁĄ W POLSCE!

DSC 1795

Po kwalifikacjach do grupy finałowej w ogólnopolskim konkursie o Puchar Śląska, nadszedł dzień zmagań o najwyższe lokaty. Dnia 12.03.2018r w Katowicach zespół reprezentujący sosnowiecki Gastronomik w osobach: Tomasz Kostorz z klasy 4 GOa i Kordian Jarmundowicz z klasy 3 GKZ, wykonał danie finałowe: „Roladka drobiowa nadziewana kaszą jaglaną z nutą dyni i borowika podana na musie z pieczonej pietruszki i selera”. Poziom zmagań był bardzo wysoki, a ocena jury niezwykle skrupulatna, bo też o miejscach w czołówce decydowały niuanse kulinarne. Ocenie podlegało nie tylko wykonanie dania, ale też wygląd, aranżacja talerza, smak i aromat.

POZNAJEMY HISTORIĘ „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

818W marcu oddajemy hołd tym, których historia określiła mianem „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego wzięli udział w wykładzie pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Tomasza Goneta pt. ”Konspiracja niepodległościowa w latach 1944-1963.” Uczestnicząca w spotkaniu młodzież  klas I GTŻ, I GH i III GOA mogła  poznać historię powojennych losów żołnierzy Armii Krajowej i ich konspiracyjną  działalność. Uczniom zostały zaprezentowane sylwetki najbardziej znanych „Wyklętych”: Łupaszki, Bartka i Żelaznego. 

KONKURS HISTORYCZNO-PLASTYCZNY NA PLAKAT Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

3KONKURS HISTORYCZNO-PLASTYCZNY NA PLAKAT Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

SPOTKANIE UCZNIÓW Z MIEJSKIM RZECZNIKIEM KONSUMENTÓW W SOSNOWCU

20180302 0949262 marca uczniowie klas drugich technikum kształcący się w zawodach technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w wykładach dotyczących praw konsumenta dokonującego zakupów w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. Wykład poprowadziła p. Adrianna Peć – Miejski Rzecznik Konsumentów w Sosnowcu. Młodzież została zapoznana z zagadnieniami związanymi ze składaniem reklamacji.

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .