GASTRONOMIK IV SZKOŁĄ W POLSCE!

DSC 1795

Po kwalifikacjach do grupy finałowej w ogólnopolskim konkursie o Puchar Śląska, nadszedł dzień zmagań o najwyższe lokaty. Dnia 12.03.2018r w Katowicach zespół reprezentujący sosnowiecki Gastronomik w osobach: Tomasz Kostorz z klasy 4 GOa i Kordian Jarmundowicz z klasy 3 GKZ, wykonał danie finałowe: „Roladka drobiowa nadziewana kaszą jaglaną z nutą dyni i borowika podana na musie z pieczonej pietruszki i selera”. Poziom zmagań był bardzo wysoki, a ocena jury niezwykle skrupulatna, bo też o miejscach w czołówce decydowały niuanse kulinarne. Ocenie podlegało nie tylko wykonanie dania, ale też wygląd, aranżacja talerza, smak i aromat.

KONKURS HISTORYCZNO-PLASTYCZNY NA PLAKAT Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

3KONKURS HISTORYCZNO-PLASTYCZNY NA PLAKAT Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

SPOTKANIE UCZNIÓW Z MIEJSKIM RZECZNIKIEM KONSUMENTÓW W SOSNOWCU

20180302 0949262 marca uczniowie klas drugich technikum kształcący się w zawodach technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w wykładach dotyczących praw konsumenta dokonującego zakupów w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych. Wykład poprowadziła p. Adrianna Peć – Miejski Rzecznik Konsumentów w Sosnowcu. Młodzież została zapoznana z zagadnieniami związanymi ze składaniem reklamacji.

KONKURS NA FOTOGRAFICZNĄ INTERPRETACJĘ TEMATU „MOJA NIEPODLEGŁA”

KONKURS NA FOTOGRAFICZNĄ INTERPRETACJĘ TEMATU „MOJA NIEPODLEGŁA”2

Celem konkursu jest zachęcenie do wyrażenia za pomocą fotografii współczesnego rozumienia i postrzegania pojęcia „Moja Niepodległa”.

1 MARCA NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1811 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W  ten sposób państwo polskie postanowiło uczcić pamięć wszystkich tych, którzy nie chcieli zgodzić się z postanowieniami jałtańskimi , by Polska znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Ci synowie narodu polskiego oddali życie za wolność swojej ojczyzny, będąc do końca wiernymi  wizji niepodległej Polski. Włączając się w obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, młodzież klas II Goa i III GOa Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

POZNAJEMY HISTORIĘ „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

818W marcu oddajemy hołd tym, których historia określiła mianem „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego wzięli udział w wykładzie pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Tomasza Goneta pt. ”Konspiracja niepodległościowa w latach 1944-1963.” Uczestnicząca w spotkaniu młodzież  klas I GTŻ, I GH i III GOA mogła  poznać historię powojennych losów żołnierzy Armii Krajowej i ich konspiracyjną  działalność. Uczniom zostały zaprezentowane sylwetki najbardziej znanych „Wyklętych”: Łupaszki, Bartka i Żelaznego. 

WYNIKI KONKURSU TALKING HEADS

1 marca 2018r. uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego i Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 4 Gastronomicznej przystąpili do drużynowego konkursu sprawdzającego znajomość słownictwa branżowego. Zespoły dwuosobowe odpowiadały na pytania dotyczące turystyki, gastronomii oraz hotelarstwa. Konkurs „Talking Heads” był w formie quizu online z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .