V TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA CKZiU

DSC 174020 listopada 2017 na hali sportowej przy ul. Żeromskiego odbył się V TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA CKZiU ul. Grota Roweckiego 64, którego organizatorem było Technikum nr 3. W turnieju wystartowało 12 sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych. Zespoły zostały podzielone na 4 grupy. Po rozgrywkach grupowych drużyny spotkały się w półfinałach i po bardzo wyrównanych bojach do finału dotarły cztery szkoły: Technikum nr 5, VI LO , Technikum  nr 4 oraz Technikum  nr 6.

POKAZ KUCHNI MOLEKULARNEJ - SPOTKANIE Z ŁUKASZEM KONIKIEM

20171115 120816W środę, 15 listopada 2017 r. grupa 50 uczniów z Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego z klas: I GŻ, II GKŻ oraz II GOa, pod opieką pani Agnieszki Nawrat, pani Danuty Prorok oraz pani Marzeny Zybury-Oliwy, brała udział w pokazie kuchni molekularnej w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Prowadzącym pokaz był pan ŁUKASZ KONIK – absolwent Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, najmłodszy spośród  26 członków Klubu Szefów Kuchni, który zrzesza  najlepszych kucharzy. Należą do niego m.in. Kurt Scheller i Robert Sowa. Pan Łukasz Konik swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych restauracjach i hotelach w Polsce oraz zagranicą. Współpracuje z Instytutem Chemii i Fizyki PAN w Warszawie. Pasjonuje się kuchnią molekularną.

WARSZTATY KULINARNE Z TEFAL COMPANION

1                  W środę 8 listopada 2017 r. uczniowie klasy IV GOa Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez przedstawicieli „Tefal Companion Grupa Śląsk”. Państwo Jolanta i Andrzej Tłuszcz zaprezentowali uczniom nowoczesne urządzenie -  Cuisine Companion, czyli gotujący robot kuchenny. Urządzenie to posiada wszystkie funkcje do przyrządzania potraw: gotuje, gotuje na wolnym ogniu, gotuje na parze, smaży, miesza, wyrabia ciasto, ubija, sieka, blenduje, kruszy… Z nim można przygotować kompletne menu: od przystawki, przez danie główne, aż po deser.

WARSZTATY KULINARNE W ŚLĄSKIEJ WYŻSZEJ SZKOLE MEDYCZNEJ W KATOWICACH

20171113 124941W poniedziałek, 13 listopada 2017 r. uczniowie Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskiego z klasy II GOa, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką pani Agnieszki Nawrat i pani Magdaleny Domagały, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych „Bez glutenu, bez problemu – kuchnia bezglutenowa” w ŚWSM w Katowicach. Prowadzącą warsztaty była pani Justyna Bajgrowicz-Biegun. Uczniowie na początku spotkania wysłuchali krótkiego wykładu na temat glutenu oraz wskazówek dotyczących przygotowywania potraw bezglutenowych.

FINAŁ AKCJI „ PSIA KOŚĆ”

1Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o potrzebach  naszych czworonożnych przyjaciół. Corocznie, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt i tego właśnie dnia rozpoczęliśmy w naszej szkole całomiesięczną zbiórkę karmy oraz akcesoriów  niezbędnych dla psów i kotów. Nasze działania podjęte były z myślą o podopiecznych Sosnowieckiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W akcję zaangażowała się społeczność wszystkich trzech szkół wchodzących w skład CKZIU.

„NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA , ZAWSZE BYŁA, BĘDZIE, JEST”. OBCHODY 11 LISTOPADA W TECHNIKUM NR 3 GASTRONOMICZNO - HOTELARSKIEGO

1410 listopada 2017 roku, o godz.12.30, w progach Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego, odbyły się obchody związane ze Świętem Niepodległości. Ważnym elementem wychowania w duchu patriotycznym jest angażowanie młodzieży do udziału w tego typu uroczystościach. Poznaje ona w ten sposób  najważniejsze momenty w historii naszej ojczyzny i uczy się nie tylko szacunku do tradycji, ale też właściwych postaw obywatelskich.

PROJEKT PO WER VET 2017 „OD STAŻYSTY DO EUROPEJSKIEGO SPECJALISTY”

FE Wiedza Edukacja Rozwoj

„OD STAŻYSTY DO EUROPEJSKIEGO SPECJALISTY”europejski fundusz spoleczny Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego 2017-1-PL01-KA102-036799

W roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019 uczniowie CKZiU po raz kolejny będą odbywać staże zagraniczne w ramach projektu POWER. Projekt jest kierowany do uczniów klas trzecich kierunków:

  • technik ekonomista
  • technik organizacji reklamy
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik hotelarstwa
  • kelner
  • technik obsługi turystycznej
  • technik przemysłu mody
  • fototechnik
  • technik usług fryzjerskich

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .