UCZNIOWIE SOSNOWIECKIEGO GASTRONOMIKA W FINALE KULINARNEGO PUCHARU ŚLĄSKA SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH

zakaskaUczniowie z Technikum nr 3 i ZSZ nr 4 z CKZiU w Sosnowcu dnia 19 lutego 2018 r przystąpili do konkursu kulinarnego organizowanego przez Firmę WEINDICH Centrum Przemysłu Mięsnego i Gastronomii. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przystawki zimnej oraz deseru. Inspiracją do wykonania zadania  była tradycyjna kuchnia śląska w autorskiej aranżacji. Uczniowie  - Tomasz Kostorz z klasy 4 GOa i Kordian Jarmundowicz z klasy 3 GKZ przygotowali przystawkę Antre – prażynki ryżowe krupniok, chips z ogórka  oraz deser Śląska rozkosz - mus jabłkowy, pasta makowa, glazura z białej czekolady.

RYWALIZACJA UCZNIÓW BRANŻOWEJ SZKOŁY W TURNIEJU CUKIERNICZYM

DSC 0108W dniach 17-18 stycznia 2018 roku w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 Gastronomicznej oraz Cukierni - Piekarni „Maciuś” Sp.j. M. D. M. Nawalkowski odbył się etap wojewódzki XXIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W ZAWODZIE CUKIERNIK. Po eliminacjach szkolnych do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 8 uczniów z 5 szkół Branżowych z miasta  Chorzowa, Katowic, Zabrza, Lublińca i Tychów. Uczestnicy Turnieju walczyli o tytuł najlepszego cukiernika województwa śląskiego.

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W SOSNOWCU PROWADZI NABÓR W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 DO KLAS VII DWUJĘZYCZNYCH

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu prowadzi nabór w roku szkolnym 2018/2019 do klas VII dwujęzycznych.

SZCZEGÓŁY REKRUTACJI POBIERZ

UCZNIOWIE TECHNIKUM NR 3 GASTRONOMICZNO – HOTELARSKIEGO GRAJĄ W 26 FINALE WOŚP

wospJuż po raz 26 uczniowie naszego technikum wspierali swoim udziałem WOŚP. 14 stycznia 2018 roku był dniem, w którym wszyscy jednoczyliśmy się pomagać zrealizować szlachetny cel – pozyskania środków na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie noworodków. Jak co roku nasi uczniowie i nauczyciele stanęli na wysokości zadania. W kwestowaniu podczas Wielkiego Finału WOŚP, w wielu miejscach na terenie Sosnowca brało udział 25 wolontariuszy z Gastronomika.

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W ZAWODZIE KUCHARZ

DSC 1696W styczniu w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka odbył się wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz. Tematem konkursu były „Potrawy z drobiem w roli głównej”. Składał się on z dwóch części: teoretycznej – tekstu i praktycznej, gdzie zadaniem ucznia było wykonanie 3 porcji dania zasadniczego z wykorzystaniem drobiu według własnej inwencji.

X OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ

38 stycznia 2018 r. dwie uczennice klasy IV Technikum nr 3 Gastronomiczno – Hotelarskiego: Gabriela Leśniewska i Daria Pawelec uczestniczyły w etapie okręgowym X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej w Wiśle. Był to kolejny, drugi etap olimpiady, do którego uczennice zakwalifikowały się po eliminacjach szkolnych, odbywających  się w listopadzie 2017 r. W Wiśle uczestnicy olimpiady mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 60 pytań z zakresu m.in. działalności recepcji oraz obsługi gościa hotelowego. 

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .