Komitet Główny Olimpiady opublikował listę 64 najlepszych uczestników okręgowego etapu IX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.
Na liście najlepszych znalazł się Jakub Zubrzycki, uczeń klasy III Ea Technikum nr 1 Ekonomicznego.
Oznacza to, że Kuba weźmie udział w finałowych rozgrywkach, które odbędą się w Świdnicy w  dniach 14 i 15 grudnia.
Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy!!!

 

16 listopada 2023 roku w Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu odbyły się eliminacje okręgowe IX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich.  Głównym organizatorem  olimpiady jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy.

Program Olimpiady obejmuje wiedzę i umiejętności w zakresie problematyki ogólnej dotyczącej dwóch dziedzin: ekonomii i rachunkowości. Temat wiodący w tym roku brzmiał: „Ekonomiczne i społeczne aspekty zrównoważonego rozwoju w Polsce”.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest projekt BohaterON w Twojej Szkole, do którego w bieżącym roku szkolnym przystąpili uczniowie Technikum nr 1. Głównym celem inicjatywy jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych.

W ramach projektu uczniowie obejrzeli specjalnie przygotowany we współpracy z Historią bez cenzury odcinek Głód, brud i wesela – codzienność podczas Powstania Warszawskiego.

Udział w projekcie niewątpliwie nauczył młodzież, że patriotami może być każdy z nas w wielu różnych, codziennych sytuacjach, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju.

Koordynatorzy projektu: Izabela Stefańska, Grzegorz Wojtasik

Bohateron2

 

13 listopada 2023 roku uczniowie z klas 4a, 4b, 5a, 5b wraz z opiekunami, paniami: Izabelą Stefańską, Izabelą Naparty, Katarzyną Szaryńską, Katarzyną Olszak uczestniczyli , w warsztatach realizowanych w ramach projektu "Nauka w służbie bezpieczeństwu", które odbyły się w Akademii WSB. Dr hab. Marek Walancik wygłosił referat dotyczący współczesnego wymiaru patriotyzmu. Następnie pani dr Karolina Sygulska wprowadziła słuchaczy w świat Akademii WSB. Po krótce opowiedziała o zajęciach, infrastrukturze, Kołach Naukowych i zrzeszeniach działających w Akademii WSB. Uczestnicy projektu zapoznali się z działaniami, jakie podejmuje Uczelnia . Druga część spotkania zaczęła się od wykładu "Bezpieczeństwo Narodowe. Polityka bezpieczeństwa oraz gotowość obronna państwa z elementami infrastruktury krytycznej". Prelekcje zakończyły się pokazem Grupy Szybkiego Reagowania.

Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała  podziękowanie od Pary Prezydenckiej za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu.

We wrześniu naszej szkole odbyło się w Narodowe Czytanie. W tym roku była to 12. edycja tej akcji społecznej, propagującej znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł literatury polskiej odczytywane są publicznie. Patronat nad akcją od początku jej trwania obejmuje Para Prezydencka.

Technikum nr 1 Ekonomiczne uczestniczyło w niej po raz kolejny. Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnej lektury otrzymaliśmy okolicznościowy egzemplarz „Nad Niemnem”  Elizy Orzeszkowej.

Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali akcję i brali w niej udział.

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, jest jednym z  najważniejszym z dni w polskiej tożsamości narodowej. Z tej okazji dnia 10 listopada w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów.

Cała społeczność szkolna zgromadziła się aby wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości i ludzi, którzy za "wolność naszą i waszą" oddali swoje życie. Klasa 1ed wraz z nauczycielami: mgr Izabela Stefańską oraz mgr Marcinem Buckim  przygotowała montaż słowno – muzyczny.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Poprzez poezję i muzykę przybliżyliśmy naszą przepełnioną bólem i cierpieniem historię oraz uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. A zakończyliśmy rozdaniem nagród w konkursie patriotyczno-czytelniczym.
Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju.
Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.
Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”.