"WITAJ MAJOWA JUTRZENKO..."

 DSC0027Żyjąc w szalonym tempie dzisiejszego świata, zatrzymaliśmy się na chwilę, aby uczestniczyć w krótkiej lekcji historii i patriotyzmu.
Dzięki niezwykłemu wynalazkowi i wiadomościom z telewizji "Ekonomik-SAT" mogliśmy odbyć podróż w czasie i przenieść  się do roku 1791, by wysłuchać bezpośredniej relacji z Warszawy, Petersburga i Paryża z dnia 3 maja, który na zawsze wpisał się w historię naszej ojczyzny. Dzięki rzutkim i profesjonalnym reporterom poznaliśmy ówczesne nastroje społeczne, staliśmy się świadkami wywiadu z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i carycą Katarzyną II. Dowiedzieliśmy się, że prace Sejmu Wielkiego zakończyły się przyjęciem ustawy zasadniczej - Konstytucji 3 Maja. Stanowiła ona wielki krok w procesie reform naszego państwa. Zniesienie wolnej elekcji, liberum veto, konfederacji i rokoszy były bardzo postępowe. To one były przyczyną zacofania naszego państwa w stosunku do Rosji, Prus i Austrii.


Konstytucja 3 Maja była pierwszą polską ustawą zasadniczą. Jednocześnie była pierwszą w Europie  i drugą na świecie po  konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną tego typu ustawą.  W trudnym okresie dziejów Polski była próbą radykalnego uzdrowienia państwa. Ocenę ustawy dziennikarze z klasy III A powierzyli specjalistom - konstytucjonalistom, którzy wykazali postępowy charakter ustawy i jej kluczowe znaczenie dla reform ustroju państwowego.
A potem wróciliśmy do czasów współczesnych, by wsłuchać się w poruszajace patriotyczne przesłanie Preambuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., - ustawy obecnie obowiązującej.
Niewątpliwie ciekawa konwencja programu artystycznego miała istotny wpływ na udział młodzieży "Ekonomika" w pięknej lekcji patriotyzmu, za którą należą się wielkie podziękowania uczniom klasy III A i ich wychowawczyni pani Iwonie Sochackiej.

 

 

© 2017 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu
Używamy ciasteczek. Czytaj . . .