MODNY DIALOG MŁODYCH POLAKÓW I UKRAIŃCÓW w Sosnowcu

W dniach od 7 do 14 października br. w ramach projektuMODNY DIALOG MŁODYCH POLAKÓW I UKRAIŃCÓW”, realizowanego ze Stowarzyszeniem ART-EDU w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, ul. Grota-Roweckiego 64 gościliśmy grupę młodzieży z opiekunami z Technikum Technologii i Przemysłu Mody w Dnieprze.

Tygodniowy pobyt młodych Ukraińców w Polsce zaowocował wymianą doświadczeń zawodowych, podniesieniem kwalifikacji oraz uzyskaniem dodatkowych umiejętności. Ponadto w ramach projektu uczniowie z Polski i Ukrainy stworzyli wspólną kolekcję zatytułowaną „Od projektu po wybieg”. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli do dyspozycji doskonale wyposażone specjalistyczne pracownie oraz różnorodne materiały dydaktyczne. Młodzi adepci sztuki krawieckiej z obu krajów uczestniczyli w warsztatach i spotkaniach z przedstawicielami branży modowej. 10 października br. młodzież spotkała się ze Sławomirem Smolorzem - projektantem, absolwentem sosnowieckiej szkoły mody. Warsztaty cieszyły się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy mogli uzyskać odpowiedź na pytania związane z procesem projektowania i ścieżką kariery zawodowej.  Podczas spotkań  młodzież  zapoznała się z aktualną sytuacją na rynku pracy, a także prześledziła proces technologiczny w firmie odzieżowej.

Zwieńczeniem tygodniowego pobytu młodzieży z Ukrainy w Polsce był finałowy pokaz, który odbył się 13 października w budynku szkoły przy ulicy Grota-Roweckiego 64. Podczas uroczystego spotkania zostały przedstawione: polsko-ukraińska kolekcja „Od projektu po wybieg” oraz kolekcje powstałe w pracowniach Technikum Technologii i Przemysłu Mody w Dnieprze i Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. Kolekcje partnerskie nawiązywały do folkloru polskiego i ukraińskiego. Wszystkie elementy zdobnicze (hafty, malunki, aplikacje) zostały wykonane ręcznie. Szare suknie o prostej formie, zdobione motywami kwiatowymi doskonale uzupełniały polne kwiaty we włosach modelek. Ponadto strona ukraińska zaprezentowała kolekcje zawierające elementy malarstwa petrykiwskiego z XVII wieku. Zastosowana technika malarska jest pierwszą ukraińską marką, która znalazła się na liście Unesco. Prace młodych adeptów sztuki krawieckiej wzbudziły ogromne zainteresowanie. Zostały omówione i docenione przez gościa specjalnego pokazu, krytyka mody Hannę Gajos, która wspomniała o wprowadzeniu do garderoby nurtu folkowego. Wspólna kolekcja została określona jako „doskonała, gdyż dekoracyjności towarzyszyła dyscyplina formy”.Efekt twórczej pracy młodzieży, czyli kolekcję „Od projektu po wybieg” będzie można zobaczyć w najbliższym czasie w  Galerii „Ładniej”.