POMOC MATERIALNA DLA UCZNIÓW - STYPENDIUM SZKOLNE

Stypendium szkolne przyznawane jest uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialno - bytowej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie w szczególności gdy w rodzinie tej występuje jedna z przesłanek zgodnie z art. 90d pkt 1 Ustawy o systemie oświaty:

  1. bezrobocie;
  2. niepełnosprawność;
  3. wielodzietność
  4. alkoholizm
  5. narkomania
  6. długotrwała lub ciężka choroba;
  7. brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych
  8. rodzina niepełna
  9. inne zdarzenia losowe

Ustawowe kryterium dochodowe uprawniające do korzystania ze świadczenia w formie stypendium szkolnego wynosi 514 zł na osobę i jest zgodne z Ustawą o pomocy społecznej.

Osoby uprawnione do świadczeń w formie stypendium szkolnego:

Wypełnione kompletne wnioski wraz z załączonymi dokumentami będą przyjmowane do 15 września

WNIOSEK DO POBRANIA  POBIERZ

Wnioski o pomoc materialną można składać w:

Pomoc jest adresowana do uczniów mieszkających na terenie gminy Sosnowiec.
Stypendium szkolne może być przyznane w okresie od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Realizacja stypendium szkolnego odbywa się na zasadzie zwrotu kosztów i może być przyznana w następujących formach:

  1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w wyjazdach edukacyjnych, zajęciach, edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, takich jak: językowe, sportowe, muzyczne, plastyczne i inne poszerzające wiedzę i umiejętności ucznia;
  2. Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu: podręczników; książek popularno – naukowych; przyborów szkolnych, innych pomocy i przyrządów naukowych lub wyposażenia szkolnego, stroju galowego, obuwia sportowego, stroju gimnastycznego, oraz innych pomocy edukacyjnych w tym do praktycznej nauki zawodu uznanych przez dyrektora szkoły za niezbędne w trakcie edukacji ucznia; komputera lub laptopa, drukarki, programów edukacyjnych i akcesoriów komputerowych w zakresie pobieranego kształcenia; abonamentu za Internet w okresie od września do czerwca danego roku szkolnego (z wyłączeniem abonamentu internetowego w telefonach komórkowych);
  3. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów, o których mowa w art. 90 d ust. 3 ustawy, w tym w szczególności kosztów: dojazdu do szkoły: koszt pobytu w bursie lub internacie, opłat za szkołę lub w formie świadczenia pieniężnego, w przypadkach określonych w art. 90 d ust. 5 ustawy o systemie oświaty.