JUBILEUSZE

W TECHNIKUM NR 1 EKONOMICZNYM,

CZYLI 25 LAT SZKOLNEJ GAZETKI "ŚMIAŁO"
I 55 LAT SPÓLDZIELNI UCZNIOWSKIEJ "EKONOMISTA"

0Rok 2017 zapisze się w historii naszego "Ekonomika" między innymi za sprawą ważnych jubileuszy. Świętujemy obchody 25 lat istnienia 01szkolnej gazetki "Śmiało" oraz 55 lat działalności Spółdzielni Uczniowskiej "Ekonomista".
Z tej podwójnej okazji 22 lutego w Technikum nr 1 Ekonomicznym odbyła się konferencja "Media w szkole i dla szkoły". Stała się ona okazją do przybliżenia historii

gazetki "Śmiało", która przebyła długą drogę od wersji z maszynopisu do współczesnej internetowej, ponieważ od 2010 roku nasz szkolny organ prasowy ukazuje się nie tylko w tradycyjnej wersji papierowej, ale funkcjonuje również w rzeczywistości wirtualnej na szablonach ogólnopolskiego projektu Junior Media, którego pomysłodawcą jest Polska Press Grupa.

Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wykładów, które wprowadziły ich w problematykę medialną w środowisku szkolnym. Dr Katarzyna Walotek - Ściańska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wygłosiła prelekcję "Homo sapiens, homo consumens czy homo irretitus? Kim jest współczesny młody człowiek". Natomiast dr Magdalena Boczkowska z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu podzieliła się ze słuchaczami cenną wiedzą na temat "Jak pisać by nas czytano".

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie należący do Młodzieżowego Koła Teatralnego. W dwóch scenkach zatytułowanych "Newsroom, czyli jak to w redakcji bywa" zaprezentowali pierwsze i ostatnie spotkanie redakcyjne gazetki "Śmiało", ukazując specyfikę pracy szkolnych redaktorów dawniej i dziś.
Jubileusz stał się okazją do spotkania i wspomnień byłych opiekunów i redaktorów gazetki "Śmiało", którzy przez ćwierć wieku stanowili o jej aktualności i atrakcyjności.
Nie mniej ważną częścią szkolnej uroczystości był Jubileusz Spółdzielni Uczniowskiej "Ekonomista", która w tym roku świętuje 55 lat swojej działalności. Od samego początku głównym celem jej działania było pozyskiwanie środków pieniężnych, a sposoby na to zmieniały się wraz z upływem czasu: od drobnych usług krawieckich, jak np. przyszywanie oderwanych guzików, przez sprzedaż słodyczy, artykułów papierniczych, aż po produkcję i rozprowadzanie szkolnych identyfikatorów. Pozyskane w ten sposób fundusze bardzo często służyły wsparciu akcji charytatywnych na rzecz szkoły, środowiska i kraju. Przez te wszystkie lata zmieniali się opiekunowie Spółdzielni, a od roku 1995 pełni tę funkcję pani Iwona Sochacka.
Tę długoletnią działalność doceniła Krajowa Rada Spółdzielcza, przyznając naszej Spółdzielni Uczniowskiej odznaczenie za zasługi dla rozwoju spółdzielczości szkolnej, które wręczyła pani Maria Jeziorowska - Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Spółdzielni Uczniowskich.
O randze obchodzonych jubileuszy świadczyć może fakt, że naszą szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, osoby reprezentujące różne instytucje i organizacje, dyrektorzy sosnowieckich szkół oraz gimnazjaliści.
Patronat honorowy jubileuszowych obchodów objął Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, natomiast patronat medialny sprawował "Dziennik Zachodni".