Jerzy Antkowiak honorowym doktorem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

W piątek 15 marca 2019 roku w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa projektantowi Jerzemu Antkowiakowi. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota-Roweckiego 64.
Dzięki nawiązanej przed ponad 10 laty współpracy z sosnowiecką placówką Pan Jerzy Antkowiak na zawsze wpisał się w historię szkoły. Był i jest nie tylko mentorem, autorytetem w dziedzinie mody, ale przede wszystkim przyjacielem, wciąż obecnym w pamięci wdzięcznych uczniów.
Sam uhonorowany w swoim wystąpieniu, które z właściwym sobie dystansem zatytułował „Żeby tworzyć i kolorowo żyć, trzeba marzyć, trzeba kochać i trzeba kpić" opowiedział o swoim postrzeganiu mody i sztuki z uwzględnieniem „najszlachetniejszego podziału na sacrum i profanum".
"Kimże ja jestem, żeby się ośmielać rozstrzygać sądy o zjawiskach często nierozsupłanych, niedonazwanych, nie mających werdyktu z pieczątką? (...) Jestem pełen rozterek; wszystkie mody, sakra, albo - mówiąc patetycznie - sztuki piękne siedzą we mnie bez odpowiedzi, dręczą mnie i fascynują - i tak jest od dawna" - podkreślił Antkowiak.

Honorowego tytułu gratulowali projektantowi przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, a także jego współpracownicy, w tym grono dawnych modelek "Mody Polskiej". List gratulacyjny wystosował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński; poinformował w nim, że już w maju spotka się w Łodzi z Antkowiakiem, aby udekorować go medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Cieszymy się, że w tym zaszczytnym gronie znalazło się miejsce dla sosnowieckiej Szkoły Mody.

*Jerzy Antkowiak urodził się w 1935 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej we Wrocławiu. W 1961 roku rozpoczął pracę w Modzie Polskiej. Z tym przedsiębiorstwem, które w czasach PRL odgrywało kluczową rolę na polskim rynku odzieżowym był związany przez wiele lat, aż do samego końca jego działalności. W latach 80. i 90. kierował zespołem projektantów "Mody Polskiej". Pisał artykuły, teksty o modzie i reżyserował pokazy. Po upadku tego największego polskiego domu mody w 1998 r. projektował własne kolekcje, prowadził warsztaty dla młodzieży, propagował modę w felietonach i nauczał w szkołach i uczelniach związanych z projektowaniem ubioru. Jedną z zasług Antkowiaka było ocalenie od zniszczenia i zapomnienia dziedzictwa "Mody Polskiej" po likwidacji firmy. Projektant wykupił m.in. modele i dodatki z wzorcowni, autorskie projekty swoje i kolegów, rysunki, zdjęcia, filmy z pokazów – i przez lata przechowywał je we własnym garażu, ponieważ żadna instytucja nie była zainteresowania tymi zbiorami. Obecnie zgromadzone dokumenty i kreacje można oglądać na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; projektant przekazał tej placówce ponad 1 tys. obiektów ze swojej kolekcji.