POKAZ KUCHNI MOLEKULARNEJ

  20190206 123454 W środę 6 lutego 2019 r. grupa 45 uczniów Gastronomika z klas: I GŻ, II GŻ i I GKC pod opieką pani Agnieszki Nawrat, Żanety Wiktorskiej i Magdaleny Domagały uczestniczyli w pokazie kuchni molekularnej w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach.

Pokaz prowadził pan Łukasz Konik - promotor polskich produktów spożywczych na arenie międzynarodowej jak i ogólnopolskiej, kreatywny szef kuchni w diecie Lightbox, odpowiedzialny za kreowanie nowych, spektakularnych i dietetycznych potraw. Jego pasją jest kuchnia molekularna, dlatego swoją wiedzę poszerza współpracując z różnymi Szefami kuchni z zagranicy, którą później w smaczny i bardzo spektakularny sposób prezentuje na swoich warsztatach i pokazach. Gra smaków, aromatów i zaskakujących konsystencji sprawia, że uczestnicy jego pokazów czują się jak w innym, magicznym świecie, czego sami doświadczyliśmy.

            Kuchnia molekularna zrywa z naszym wyobrażeniem o gotowaniu. W kuchni tej potrawy powstają przy nietypowym wykorzystaniu zjawisk chemicznych i fizycznych, oczywiście w oparciu o stosowanie wyłącznie naturalnych składników, w zamian otrzymujemy niepowtarzalne formy i intensywność smaków. Kompozycje cząsteczkowe (nazwa od molekuł, czyli cząsteczek) zachwycają, zaskakują, ale i szokują, szczególnie tych, którzy nie mają pojęcia o prawdziwej kuchni molekularnej. Wydawałoby się, że aby mogły powstać pewne formy trzeba użyć do tego niezliczonej liczby związków chemicznych, a co za tym idzie niezdrowych. Mamy już dosyć jedzenia nafaszerowanego konserwantami, antybiotykami czy hormonami. Dzisiaj jesteśmy eko, czyli zdrowo odżywiający się. Kuchnia molekularna wykorzystuje naturalne związki chemiczne i fizyczne dla wyciągnięcia z potrawy tego co najlepsze.

            Wycieczkę na pokaz kuchni molekularnej zorganizowała pani Agnieszka Nawrat.